Jūgendstila periodā tika īpaši akcentēta spēka un dailes estētiskā vienotība, spēcīgā un trauslā pretmets un tā izteiksmīgums sportā un mākslā.
Tādēļ muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” no 13. aprīļa aicina apmeklēt izstādi “Spēkavīru leģendas”, kurā tiks eksponēta unikāla privātkolekcija – 20. gs. sākuma medaļas un izteiksmīgas spēkavīru fotogrāfijas. Izstāde tapusi par godu izcilā latviešu cīkstoņa Jāņa Poļa izcīnītajai pirmajai zelta medaļai grieķu-romiešu cīņās Pirmajā Viskrievijas olimpiādē 1913. gadā. Izstāde atvērta līdz 10. jūnijam
“Spēkavīru leģendas” ir jau otrā izstāde, kas tapusi, sadarbojoties ar ilggadēju muzeja draugu Vladimiru Rešetovu un kolekcionāru, sportistu, Alekseju Kostirevu. Pirmo reizi ar cīņas sportu un smagatlētiku jūgendstila laikmetā muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” skatītājus iepazīstināja 2012. gadā, kad sadarbībā ar Vladimiru Rešetovu, Alekseju Kostirevu un Latvijas Sporta muzeju tapa pirmā izstāde – “Spēkavīru laikmets”. Izstādē varēja gūt ieskatu cīņas sporta un smagatlētikas attīstībā 20. gs, sākumā un aplūkot dažādus sporta atribūtus un foto attēlus ar jūgendstila periodam raksturīgām iezīmēm.
Šoreiz muzejā būs skatāmas 20. gs. sākuma stiprinieku fotogrāfijas, sacensību afišas, programmiņas un unikālas medaļas un apbalvojumi, kas gūti neskaitāmās cīņu arēnās. Latvijas spēkavīri ir bijuši iecienīti turnīru dalībnieki un ir guvuši uzvaras sacensībās dažādās valstīs. 19./20. gs. mijā Latvijas teritorijā tika dibināti sporta klubi un apvienības, un spēkavīru kustībai bija īpaša vieta sabiedrībā. Liela nozīme sporta klubiem bija jauniešu fiziskajā audzināšanā un spēcīga vīrieša tēla veidošanā.
20. gs. sākumā Rīgā un citviet Latvijas teritorijā veidojās un attīstījās cīņu un smagatlētu biedrības un klubi. Cīkstoņu attēli rotāja afišas, tika izdotas pastkartes ar spēkavīru portretiem un cīņas mirkļiem, kas tika īpaši uzņemti foto studijās. Latvijas stiprākie vīri – Jānis Polis, Jānis Krauze, Jānis Burgmeistars (startēja arī ar vārdu Ivans Romanovs), Jānis Leskinovičs un citi – bija sabiedrībā pazīti un cienīti, viņu spēks un staltums staroja no pastkartēm un sacensību programmām. Spēkavīru turnīri bija īpašs notikums, kam parasti sekoja dejas un saviesīga vakarēšana. Tomēr cīņas nebija tikai vīru privilēģija, šajā sporta kustībā iesaistījās arī dāmas, kuru attēli arī būs aplūkojami izstādē.
Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina iepazīt spēka un dailes mijiedarbību izstādē “Spēkavīru leģendas” no 13. aprīļa līdz 10. jūnijam. Muzejs atvērts no plkst. 10.00 līdz 18.00 katru dienu, izņemot pirmdienas.