2018.gada 9.augustā vienam no ievērojamākajiem enerģētikas infrastruktūras objektiem Latvijā – Inčukalna pazemes gāzes krātuvei – aprit 50 gadi. Pateicoties nozīmīgajām investīcijām un augstajai uzņēmuma speciālistu profesionalitātei, Inčukalna pazemes gāzes krātuve kļuvusi par vienu no modernākajām Eiropā tehnoloģiskajā un vides aizsardzības ziņā.
Inčukalna pazemes gāzes krātuve savu darbību uzsāka 1968. gada 8. augustā, un jau 9. augustā tajā tika iesūknēts pirmais dabasgāzes apjoms. Šajā laikā krātuve kļuvusi par vienu no nozīmīgākajiem objektiem Baltijā, nodrošinot reģionālās gāzapgādes stabilitāti un reģiona enerģētisko drošību. Šo piecdesmit gadu laikā Inčukalna pazemes gāzes krātuvē kopumā iesūknēti 66 miljardi m3 dabasgāzes.
AS “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne norāda, ka viena no uzņēmuma šī brīža prioritātēm ir drošība.
“Laika posmā no 2003. gada līdz 2017. gadam, uzņēmuma kopējā investīciju summa sasniegusi 160 miljonus EUR. Šīs investīcijas veiktas ar mērķi veicināt Inčukalna pazemes gāzes krātuves ilgtspēju, modernizāciju un drošību. Jānorāda, ka paveiktais aizvadīto 50 gadu laikā nebūtu iespējams bez mūsu komandas un darbiniekiem. Vēlos pateikties kolēģiem par ieguldīto darbu un iniciatīvu, uzņēmuma attīstības veicināšanā, ” Z. Kotāne.
Pēdējo 14 gadu laikā Inčukalnā realizēti desmit dažāda mēroga projekti, kuru ietvaros veiktas cehu rekonstrukcijas un ēku renovācijas, kā arī izbūvēti dažādi objekti. Savukārt 2019. gadā plānots pabeigt gāzes savākšanas punkta Nr. 2 rekonstrukciju.
Z. Kotāne: “Investīcijas tiek veiktas ar skatu nākotnē, veicinot kopējo pienesumu Latvijas valsts tautsaimniecībā. Tieši tāpēc šobrīd aktīvi piedalāmies gāzes starpsavienojuma Polija – Lietuva (GIPL) un Igaunijas – Somijas gāzes vada “Baltic Connector” atbalstošā Latvijas-Lietuvas starpsavienojuma kapacitātes stiprināšanas projektā. Šo starptautisko projektu mērķis ir izveidot fiziski vienotu Eiropas gāzes infrastruktūru, tādējādi paaugstinot enerģētisko neatkarību. Līdz ar projektu īstenošanu, Inčukalna pazemes gāzes krātuve arvien vairāk tiks integrēta Eiropas Savienības vienotajā enerģētikas tirgū”.