Tiesnesis uz laiku bloķējis prezidenta Donalda Trampa plānu laist apmaksātā atvaļinājumā 2200 ASV Starptautiskās attīstības aģentūras (USAID) darbiniekus.
Tiesnesis Karls Nikolss izdeva “ierobežotu” pagaidu aizliedzošu rīkojumu, reaģējot uz pēdējā brīdī iesniegto prasību, ko iesniedza divas arodbiedrības, mēģinot glābt aģentūru.vRīkojums būs spēkā nedēļu, līdz 14. februāra pusnaktij.
Atsevišķi sestdien cits federālais tiesnesis bloķēja Īlona Maska Valdības efektivitātes departamenta (Doge) piekļuvi Valsts kases departamenta ierakstiem, kas ietver miljoniem amerikāņu personas finanšu datus, ziņoja ASV plašsaziņas līdzekļi.
Tramps ir apgalvojis, ka aizjūras palīdzības aģentūra USAID nav vērtīgs nodokļu maksātāju naudas izlietojums, un vēlas to likvidēt. Viņš plāno atvaļināt gandrīz visus 10 000 aģentūras darbinieku, izņemot 611 darbiniekus.
Aptuveni 500 darbinieku jau ir devušies administratīvajā atvaļinājumā, un vēl 2200 darbiniekiem bija paredzēts pievienoties no piektdienas pusnakts.
Taču pēdējā brīdī piektdien iesniegtajā prasībā tika apgalvots, ka valdība pārkāpj ASV konstitūciju, kā arī ka darbiniekiem tiek nodarīts kaitējums.
Tiesnesis Nikolss nostājās arodbiedrību pusē, sakot, ka tās cietīs “neatgriezenisku kaitējumu”, ja tiesa neiejauksies, savukārt valdībai “kaitējums būs nulle”.
Ar rīkojumu arī atjauno 500 darbiniekus, kas jau bija administratīvā atvaļinājumā.
“Visi USAID darbinieki, kas pašlaik atrodas administratīvajā atvaļinājumā, tiek atjaunoti darbā līdz minētajam datumam, un līdz minētajam datumam viņiem tiek nodrošināta pilnīga piekļuve e-pasta, maksājumu un drošības paziņojumu sistēmām, un līdz minētajam datumam administratīvajā atvaļinājumā netiek ievietoti papildu darbinieki,” rakstīja Nikolss.
Tiesnesis trešdien tiesas sēdē izskatīs arī lūgumu par ilgāka termiņa pārtraukumu. No tiesas rīkojuma nav skaidrs, kas notiks ar atlikušajiem aģentūras darbiniekiem.
Līdz ar sprieduma izdošanu amatpersonas bija noņēmušas un aizklājušas USAID izkārtnes organizācijas galvenajā mītnē Vašingtonā. Arī aģentūras tīmekļa vietne ir nepieejama, un tajā ir pieejama tikai lapa, kurā atrodama informācija par personāla samazināšanu.
USAID ir pasaulē lielākais palīdzības sniedzējs, un liela daļa tās budžeta tiek tērēta fiziskās labsajūtas aizsardzības programmām visā pasaulē. Divas trešdaļas no tās 10 000 darbinieku strādā ārzemēs.
Tā ir viena no daudzajām federālajām aģentūrām, pret kurām vēršas ASV prezidenta administrācija, cenšoties samazināt federālos izdevumus ASV.
Tramps savā kampaņā iestājās par valdības pārveidošanu un izveidoja padomdevēju iestādi ar nosaukumu Valdības efektivitātes departaments (Doge), kuru vada tehnoloģiju miljardieris Īlons Masks (Elon Musk), lai samazinātu tās budžetu.
Piektdienas tiesneša Nikolsa lēmums tika pieņemts, reaģējot uz Amerikas Ārlietu dienesta asociācijas un Amerikas Valdības darbinieku federācijas – divu aģentūras darbiniekus pārstāvošo arodbiedrību – ārkārtas lūgumu.
Tiesas sēdes laikā tiesnesis Nikolss, kuru Tramps nominēja sava pirmā pilnvaru termiņa laikā, nešķita, ka varētu apmierināt citas prasības, kas ir daļa no prasības, tostarp atjaunot dotācijas un līgumus vai atjaunot USAID ēku atvēršanu.
Tiesvedībā tika apgalvots, ka prezidents, mēģinot likvidēt aģentūru, pārkāpj ASV konstitūciju un federālos likumus.
“Neviena no atbildētāju darbībām, kuru mērķis bija likvidēt USAID, netika veikta saskaņā ar Kongresa pilnvarojumu,” teikts prasībā. “Un saskaņā ar federālo likumu Kongress ir vienīgā iestāde, kas var likumīgi likvidēt aģentūru.”
Pārstāvot Trampa administrāciju, Tieslietu departamenta amatpersona Breds Šūmate tiesnesim sacīja, ka prezidents “ir nolēmis, ka USAID ir korupcija un krāpšana”.
Dažas stundas pēc tam, kad Tramps 20. janvārī stājās amatā, viņš parakstīja rīkojumu, ar kuru apturēja jebkādu ārvalstu palīdzību, kamēr šādi līdzekļi netiks pārbaudīti un saskaņoti ar viņa politiku “Amerika vispirms”.
Tas noveda pie rīkojuma apturēt darbu USAID, kas īsteno fiziskās labsajūtas aprūpes un ārkārtas palīdzības programmas aptuveni 120 valstīs, tostarp pasaules nabadzīgākajos reģionos.
Taču Samanta Pauera, kas bija USAID vadītāja bijušā prezidenta Džo Baidena laikā, rakstīja skandalozā laikraksta New York Times viedokļa rakstā: “Mēs esam liecinieki vienai no lielākajām un dārgākajām ārpolitikas kļūdām ASV vēsturē.”
ASV ir lielākā humānās palīdzības sniedzēja pasaulē. USAID budžets ir aptuveni 40 miljardi ASV dolāru – aptuveni 0,6 % no kopējiem ASV valdības gada izdevumiem, kas ir 6,75 miljardi dolāru.