Donalds Tramps atkal atgriež Ķīnas akcijas lieliskā pozīcijā

Tā kā ASV prezidenta Donalda Trampa plašais tirdzniecības konflikts rada bažas par recesiju, globālie investori ir atraduši jaunu maz ticamu patvērumu – Ķīnas akcijas.

Honkongas Hang Seng indekss, kurā tiek kotēti daudzi lielākie Ķīnas uzņēmumi, ir palielinājies par 17% kopš Trampa ienākšanas Baltajā namā janvārī.

Tas ir salīdzināms ar aptuveni 9% kritumu S&P 500, kas arī ir samazinājis 4 triljonus USD tirgus vērtību no rekordaugstiem rādītājiem pagājušajā mēnesī.

Trampa nevienmērīgie paziņojumi par tarifiem un federālās valdības izdevumu samazināšana ir apstrīdējuši pieņēmumus par ASV akciju pievilcību, kas kopš 2021. gada ir ievērojami pārsniegušas lielāko daļu to globālo akciju.

Investori ir pārgājuši no ticības “TINA” — ASV aktīviem nav alternatīvas — uz “TIARA” — pastāv reāla alternatīva, sacīja Endijs Vongs, Pictet Asset Management vecākais Honkongas vadītājs.

Lielu daļu Ķīnas rallija vadīja tehnoloģiju akcijas, kas 2025. gadā līdz šim ir pieaugušas par 29%, pagājušajā nedēļā sasniedzot augstāko līmeni vairāk nekā trīs gadu laikā.

Galvenais optimisma iemesls: Ķīnas akcijas ir lētas, tirgojoties par 30% zem 2021. gada maksimuma. Saskaņā ar LSEG datiem Hang Seng indeksa cena ir 7 reizes lielāka par prognozētajiem 12 mēnešu ienākumiem — parasti tiek izmantota akciju novērtēšanas metrika, salīdzinot ar 20 reizēm S&P 500.

Protams, Ķīnas akcijas kāda iemesla dēļ tirgojās lēti. Daudzi investori zaudēja pēc pandēmijas laikmeta valdības represijām pret tehnoloģiju akcijām, un joprojām pastāv jautājumi par nekustamā īpašuma tirgu un ekonomiku. Bažas par varas koncentrāciju Baltajā namā pastiprinās Pekinā, kur prezidentam Sji Dzjiņpinam nav nopietnas politiskās opozīcijas.

Taču investori saskata daudz pozitīvas tendences pēc liela tehnoloģiju akciju kāpuma pēc mākslīgā intelekta starta uzņēmuma DeepSeek spilgtās debijas. Izredzes uz fiskālajiem stimuliem, kas varētu palielināt patēriņu, kas ilgi kavēs Ķīnas ekonomiku, ir vēl viens pretvējš.

Lai gan daļa no atjaunotās globālās intereses par Ķīnas akcijām ir notikusi uz ASV akciju rēķina, investori arī aiziet no Dienvidkorejas un Indijas grūtību skartajiem tirgiem, liecina Reuters intervijas ar vairāk nekā duci fondu pārvaldniekiem un stratēģiem.

J.P.Morgan pēdējo nedēļu laikā ir pieredzējis rekordlielu ASV dolāru un Ķīnas juaņu konvertēšanu Honkongas dolāros, norādot uz Honkongas akcijās ieplūstošo naudas spēku, sacīja Serēna Čena, firmas kredītu, valūtas un attīstības tirgu pārdošanas nodaļas vadītāja. Viņa neprecizēja summu vai laika periodu.

Leo Gao no Greenwoods Asset Management sacīja, ka februāra sākumā, neilgi pēc DeepSeek parādīšanās, pārdeva visus savā portfelī esošos ASV uzņēmumus.

Investori ir arī negatīvi reaģējuši uz lēmumu pieņemšanas nestabilitāti Baltajā namā, kas pēdējā brīdī bija licis aizkavēt tarifus Kanādai un Meksikai.

Ekonomisko datu palēnināšanās papildus rada šaubas par to, vai ASV izaugsme var daudz ilgāk apsteigt pārējo bagāto pasauli. ASV akciju novērtējumi ir ļoti augsti un ir jutīgi pret jebkādām svārstībām. Tramps līdz šim ir mazinājis tirgus satricinājumus un atkārtoti sacījis, ka “tarifi padarīs mūsu valsti bagātu”.

Tikmēr Ķīna ir ieviesusi stimulēšanas un atbalsta pasākumus savai ekonomikai un tirgiem. Februārī Pekinā notika Sji un uzņēmumu vadītāju tikšanās, ko investori plaši uztvēra kā pozitīvu signālu.

“Ķīna tagad ir pieaugušais šajā telpā,” sacīja Dongs Čens, Pictet Wealth Management galvenais Āzijas stratēģis.

Ārvalstu fondi februārī ieguldīja 3,8 miljardus ASV dolāru Ķīnas akcijās pēc trīs mēnešus ilgas izņemšanas pēc kārtas, liecina Morgan Stanley dati.

Kamal Bhatia, Ņujorkā bāzētais Principal Asset Management izpilddirektors, sacīja, ka ilgtermiņa investoriem patīk paredzamība.

“Pat ļoti lieli, pieredzējuši investori nevēlas, lai viņu investīciju tēze tiktu mainīta trīs gadu laikā,” viņš teica.

Daži investori atzīmēja ironiju, ko rada rallijs Eiropas un Ķīnas akciju tirgos, kurus Tramps izcēlis kā ģeopolitiskos konkurentus.

“Spiediens, ko Trampa administrācija izdara uz ārvalstu valdībām daudzos gadījumos ir izraisījis šo valstu labākus rezultātus,” sacīja Ross Meifīlds, ASV bāzētais Beirda investīciju stratēģis.

Šaubas par Trampa vēlmi aizstāvēt NATO sabiedrotos ir veicinājušas arī aizsardzības uzņēmumu akciju cenas reģionā. Eiropas akcijas jau sen ir saskārušās ar pretvēju, kas ietver augstākas uzņēmumu ienākuma nodokļa likmes, lēnu ekonomikas izaugsmi un lielāko tehnoloģiju uzņēmumu trūkumu.

 

COMMENTS

Pievienot komentāru