Runā, ja zemenes iemērks sālsūdenī, tad no tām ārā līdīs mazi kukainīši. Parādīšu, kas man no šī sanāca

Pienācis laiks, kad varam uz nebēdu baudīt zemenes, kas ievestas no Eiropas dienvidiem, tostarp Krievijas Krasnodaras novada. Tās ir lielas un sulīgas, bet pats galvenais – nav apstrādātas ar ķīmiju. Zemenes, kuras vari ēst, nebaidoties par savu veselību.

Tieši tā es domāju vēl nesen. Bet – pirms divām dienām mēs devāmies uz tirgu un nopirkām kilogramu Krasnodaras zemeņu par 300 rubļiem kilogramā.

Pirms zemeņu baudīšanas es atcerējos sava drauga teikto, ka kukaiņi dzīvo gandrīz katrā zemenē. Visbiežāk tajās atrodami augļu mušiņu kāpuri. Tāpēc viņš ogas vienmēr aplejot ar sālsūdenī un tikai tad tās lietojot uzturā. Draugs man ieteica rīkoties tāpat.

Lasi vēl: Viss sāksies 16.jūnijā: gaidāma spēcīga vētra, pēc kuras daudzi izjutīs stipras galvassāpes, bet ar to viss vēl nebeidzas

Toreiz es palaidu gar ausīm viņa padomu, bet tagad atkal atcerējos un nolēmu pārliecināties par viņa vārdu patiesumu. Draugs pastāstīja, ka ielej traukā ūdeni, pieber tam četras ēdamkarotes sāls un samaisa.

Pēc sāls izšķīšanas es iemetu šķīdumā vairākas zemenes un sāku vērot, kas notiks. Pirmās piecas minūtes nekas nebija redzams. Es jau sāku domāt, ka nodarbojos ar kaut kādām nejēdzībām un tikai velti bojāju zemenes.

 

Tad pēkšņi… parādījās mazs balts plankums. Un pēc tam vēl un vēl, arvien vairāk. Pēc redzētā es jutos nedaudz šokēts. Mazas vabolītes zemeņu sēklu lielumā sāka rāpties ārā no šķīduma un strauji skraidīt uz priekšu un atpakaļ.

Tās neizskatījās pēc mušu kāpuriem. Maza galviņa ar ūsiņām, garu ķermeni un sešām kājām, pa trim katrā pusē. Aplūko fotoattēlu. Kukaiņiem acīmredzami nepatika sāļais ūdens, dažas vaboles devās atpakaļ, bet pēc tam atkal rāpās ārā.

 

Ar avenēm, piemēram, viss ir skaidrs – paņēmu ogu no zara, izvilku no tās tārpu un apēdu. Ar zemenēm tas tā nav. Vabolītes ir tik mazas, ka es tās varēju atklāt tikai caur tālruņa kameru, ar 2x palielinājumu. Katrā ogā bija vismaz 2-3 kukaiņi. Izrādās, ka kopā ar kilogramu zemeņu es būtu apēdis vairāk nekā 100 kukaiņu!

 

Lūk, kā – pat stingrākais veģetārietis vasarā nedaudz kļūst par gaļēdāju. Toties var droši teikt, ka šādas zemenes nav ķīmiski apstrādātas.

Kā vēlāk izrādījās, šīs vaboles ir tripšu kāpuri. Visticamāk, tie nav bīstami cilvēkiem, un mēs tos vienkārši sagremojam kopā ar ogām. Bet tomēr –  pēc redzētā es nolēmu visas iegādātās zemenes pirms lietošanas vienmēr iemērkt sāls šķīdumā.

Pēc tam, kad visi kukaiņi bija izrāpušies no ogām, es tās trīs reizes noskaloju un atstāju nedaudz pamērcēties parastā ūdenī. Pēc tam zemenes varēju droši lietot pārtikā.

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

COMMENTS

Pievienot komentāru