Šodien, 21.februārī, Bauskā, teju 20 pašvaldību un VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” (LAU) pārstāvji no Zemgales reģiona klātienē iepazinās ar ikdienas uzturēšanas darbu aktualitātēm ziemas sezonā.
LAU valdes priekšsēdētājs Raitis Nešpors informē: “Strādājam pie inovāciju ieviešanas uzņēmuma darbībā. Ir ieviests mobilo sensoru pilotprojekts, kas ļauj saņemt operatīvu informāciju par autoceļu brauktuves stāvokli. Tas palīdz ziemas dienesta dežurantiem pieņemt lēmumu par tehnikas sūtīšanu kaisīšanas/tīrīšanas darbu veikšanai.
Šādus izmanto arī Skandināvijā, Lietuvā un Igaunijā. Šajā ziemas sezonā veiktas arī izmaiņas brauktuves kaisīšanas platumā. Līdz šim sāls tika kaisīta visā brauktuves platumā, bet šoziem kaisīšana notiek šaurākā platumā. Satiksmes plūsmas un brauktuves šķērskrituma rezultātā sāls tiek izkliedēta visas brauktuves platumā. Tas nekādā veidā neietekmē satiksmes drošību.“
„Autoceļu uzturētāju ziemas dienests nodrošina darbu diennakts režīmā. Valsts autoceļiem ziemā ir noteiktas uzturēšanas klases un tie tiek uzturēti, lai atbilstu normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. Līdz ar to ziemā autoceļu brauktuves stāvoklis starp dažādām uzturēšanas klasēm var būtiski atšķirties. Autoceļu uzturēšanas darbi tiek uzsākti, tiklīdz uz autoceļa tiek konstatēts noteiktajai uzturēšanas klasei neatbilstoša situācija – tiek pārsniegts pieļaujamais sniega kārtas biezums, ir izveidojies apledojums u.c.,” uzsver LAU Autoceļu uzturēšanas un pārvaldības departamenta vadītājs Vilnis Vigulis.
Zemgales reģionā galvenokārt valsts autoceļi ir ar noteiktu C uzturēšanas klasi – 2 136 km garumā, savukārt ar A uzturēšanas klasi – 173 km, A1-390 km, B – 499 km un D uzturēšanas klases autoceļi 250 km.
Autovadītājiem jāņem vērā, ka autoceļi ar noteiktu C un D uzturēšanas klasi tiek uzturēti ar sniega kārtu, līdz ar to, kad gaisa temperatūra ir virs nulles vai ir atkala tie var kļūt īpaši slideni. Lai mazinātu slīdamību tiek veikti rievošanas darbi vai kā pretslīdes materiālu izmanto smilti, un to kaisa – satiksmei bīstamākajos posmos – stāvos kritumos, kāpumos, līkumos, krustojumos.
Rievošanas darbus veic ja piebraukta sniega vai apledojuma biezums ir vismaz pieci centimetri. Tomēr jāņem vērā, ka šādos laika apstākļos veiktie kaisīšanas un rievošanas darbi nav ilglaicīgi, jo nokrišņi nokaisīto materiālu noskalo.
2018./2019. gada ziemas sezonā līdz 15.februārim, Zemgales reģionā autoceļu attīrīšana no sniega veikta 18 900 km apmērā, attīrīšana no sniega ar vienlaicīgiem kaisīšanas darbiem – 52 143 km, kaisīšana ar pretslīdes materiālu – 58 075 km, rievošana – 8 074 p. km apjomā.
Lai uzlabotu satiksmes drošību un informētu ceļu lietotājus par posmiem, kuros konkrētajā brīdī tiek veikti ceļu uzturēšanas darbi, ziemas tehnikas vienības ir aprīkotas ar GPS un tām līdzi var sekot tiešsaistes režīmā aplikācija Waze un VAS Latvijas valsts ceļi mājaslapas kartē.
Aicinām ceļu lietotājus informēt par valsts autoceļu stāvokli, zvanot uz VAS Latvijas Valsts ceļi Satiksmes informācijas centra diennakts bezmaksas informatīvo tālruni 8000 5555.
Par LAU:
LAU veic gandrīz 200 dažādus ikdienas uzturēšanas darbus uz valsts autoceļiem. Uzturamo valsts autoceļu kopgarums ir vairāk nekā 20 000 km, no tiem 9 129 km autoceļu ir ar melno segumu un 10 989 km ir grants autoceļu, kā arī ikdienas uzturēšanas darbi tiek veikti uz vairāk nekā 900 tiltiem.