Miljardieru bagātība 2024. gadā pieaugs par 2 miljardiem ASV dolāru, trīs reizes straujāk nekā iepriekšējā gadā, liecina Oxfam jaunākais ziņojums par bagātību.
Eurozonas IKP ir aptuveni 15 miljardu ASV dolāru (14,5 miljardi eiro), kas atbilst miljardieru īpašumam visā pasaulē 2024. gadā. Pagājušajā gadā to cilvēku skaits, kuriem piešķirts prestižais tituls, palielinājās līdz 2769 cilvēkiem, kas gandrīz piepildītu Sidnejas Operas nama koncertzāli.
Saskaņā ar organizācijas Oxfam International, kas cīnās pret nabadzību, datiem miljardieru bagātība 2024. gadā strauji pieauga par 2 miljardiem dolāru (1,93 miljardiem eiro), kas atbilst aptuveni 5,7 miljardiem dolāru (5,5 miljardiem eiro) dienā – trīs reizes straujāk nekā gadu iepriekš, savukārt nabadzībā dzīvojošo cilvēku skaits, kas dzīvo ar mazāk nekā 6,85 dolāriem (6,64 eiro) dienā, kopš 1990. gada gandrīz nav mainījies.
Ziņojumā par nevienlīdzību pasaulē arī prognozēts, ka nākamajā desmitgadē tiks radīti vismaz pieci triljonāri. Pirms gada grupa prognozēja, ka šajā laikā parādīsies tikai viens triljonārs.
Oxfam pētījums “Takers Not Makers” tika publicēts laikā, kad daļa pasaules politiskās un finanšu elites gatavojās ikgadējai sanāksmei Davosā, Šveicē, lai piedalītos Pasaules ekonomikas forumā. Tikmēr miljardieris Donalds Tramps, kuru atbalsta pasaules bagātākais cilvēks Īlons Masks, ir kļuvis par 47. ASV prezidentu.
“Mūsu globālās ekonomikas pārņemšana dažu priviliģētu cilvēku rokās ir sasniegusi tādus augstumus, kas kādreiz tika uzskatīti par neiedomājamiem,” sacīja Oxfam International izpilddirektors Amitabs Behars, piebilstot, ka ”nespēja apturēt miljardierus tagad rada drīzumā triljonārus. Ne tikai miljardieru bagātības uzkrāšanās temps ir paātrinājies – trīs reizes -, bet arī viņu vara”.
Runājot par topošo ASV prezidentu Donaldu Trampu un miljardieri uzņēmēju Īlonu Masku, Behars sacīja: “Tas nav par kādu konkrētu personu. Runa ir par mūsu izveidoto ekonomisko sistēmu, kurā miljardieri tagad diezgan lielā mērā spēj veidot ekonomikas politiku, sociālo politiku, kas galu galā viņiem dod arvien lielāku peļņu”, ziņo AP.
Līdzīgi kā Baidena aicinājums likt miljardieriem “sākt maksāt savu taisnīgo daļu”, izmantojot ASV nodokļu kodeksu, Oxfam aicināja valdības aplikt ar nodokļiem bagātākos, lai mazinātu nevienlīdzību un galēju bagātību un “likvidētu jauno aristokrātiju”.
Grupa aicināja veikt tādus pasākumus kā monopolu likvidēšana, uzņēmumu vadītāju atalgojuma ierobežošana un korporāciju regulēšana, lai nodrošinātu, ka tās maksā darbiniekiem “iztikas minimumu”.
Oxfam norādīja, ka valstis ar zemiem un vidējiem ienākumiem vidēji tērē gandrīz pusi valsts budžeta parādu atmaksai. Tas ievērojami pārsniedz to kopējos ieguldījumus izglītībā un veselības aprūpē. Organizācija arī norādīja, ka paredzamais dzīves ilgums Āfrikā ir tikai nepilnus 64 gadus, salīdzinot ar vairāk nekā 79 gadiem Eiropā.