Eiro un Eiropas akcijas piedzīvo kritumu, jo ASV inflācija pārsteidza ar pozitīvu tendenci

Inflācija ASV janvārī pieauga vairāk, nekā gaidīts, satricinot tirgus un veicinot FED procentu likmju samazināšanas gaidas līdz 2025. gada decembrim. Eiro kurss kritās, ASV valsts kases vērtspapīru ienesīguma likmes pieauga, un Eiropas akcijas zaudēja peļņu. 

Janvāra inflācijas rādītāji ASV, kas bija augstāki, nekā gaidīts, trešdien satricināja finanšu tirgus, mudinot investorus pārvērtēt savas gaidas par Federālo rezervju sistēmas (FED) procentu likmju samazināšanu.

Kopējais patēriņa cenu indekss (CPI) janvārī salīdzinājumā ar decembri palielinājās par 3%, kas ir par 0,1 procentu punktu vairāk nekā decembrī un pārsniedz ekonomistu prognozes – 2,9%.

Tas bija jau trešais ASV gada inflācijas līmeņa kāpums pēc kārtas, liecinot, ka dezinflācijas tendence varētu būt apstājusies vai pat jau pavērusies pretējā virzienā.

Cenu spiediens bija īpaši redzams mēneša rādītājos, CPI salīdzinājumā ar decembri pieaugot par 0.5%, pārsniedzot aplēses par 0.3% un uzrādot straujāko mēneša kāpumu kopš 2023. gada augusta.

Lai gan strauji pieauga energoresursu un pārtikas izmaksas, kur kurināmā cenām pieaugot par 6.2%, bet olu cenām – par 15.2% mēnesī, inflācija saglabājās lipīga arī pamatkomponentos.

Pamatinflācija, kas neietver svārstīgās pārtikas un enerģijas cenas, gada izteiksmē pieauga par 3,3%, kas ir nedaudz vairāk nekā decembrī (3,2%) un pārsniedz gaidītos 3,3%. Mēneša izteiksmē pamatinflācija pieauga par 0.4%, pārsniedzot 0.3% prognozi.

Federālo rezervju sistēmas priekšsēdētājs Džeroms Pauels trešdien, uzstājoties ASV Kongresā ar FED pusgada monetārās politikas ziņojumu, atzina, ka inflācija joprojām ir “nedaudz paaugstināta”. Viņš uzsvēra, ka politikas veidotāji nesteidzas mainīt pašreizējo nostāju.

Karstā inflācija izraisa ekspertu reakciju

Tirgus dalībnieki un ekonomisti ātri reaģēja uz šiem datiem, apšaubot Federālo rezervju sistēmas politikas nostāju.

Makroanalītiķis Andrea Lisi norādīja: “Kopš 2024. gada oktobra esmu konsekventi apgalvojis, ka pretēji Federālo rezervju sistēmas viedoklim, ka monetārā politika ir ierobežojoša, tā joprojām ir diezgan stimulējoša. Likmju samazināšana par 100 bāzes punktiem 2024. gada beigās, iespējams, drīzāk veicinājusi inflāciju, nevis ierobežojusi to.”

Pazīstamais ekonomists Mohameds El-Eriāns piebilda: “Ja FED patiešām būtu apņēmies sasniegt savu 2% inflācijas mērķi, tirgus dalībnieki apspriestu potenciālu likmju paaugstināšanu, nevis tikai ilgāku pārtraukumu samazināšanas ciklā.”

ASV prezidents Donalds Tramps pirms inflācijas ziņojuma publiskošanas publicēja ierakstu Truth Social, aicinot Federālo rezervju sistēmu samazināt procentu likmes un norādot, ka šī politika virzīsies “roku rokā” ar augstākiem tarifiem.

Tirgi reaģē: Akcijas samazinās, jo dolāra un valsts kases ienesīgums pieaug

Inflācijas šoks izplatījās pasaules tirgos, mainot gaidas attiecībā uz Federālo rezervju sistēmu politiku. Tirgotāji tagad paredz tikai vienu FED likmju samazinājumu 2025. gadā, atliekot to uz decembri, nevis septembri.

Otrs samazinājums nav gaidāms pirms 2026. gada septembra, atspoguļojot krasas pārmaiņas procentu likmju prognozēs.

ASV dolāra kurss nostiprinājās, jo investori paredzēja, ka procentu likmju paaugstināšanās periods ieilgs, savukārt eiro kurss saruka par 0.3% līdz 1.0330 ASV dolāriem, samazinot iepriekšējā dienā gūto peļņu.

ASV Valsts kases vērtspapīru ienesīgums strauji pieauga, 10 gadu obligāciju ienesīgumam palielinoties par 12 bāzes punktiem līdz 4.66%, tādējādi palielinot Eiropas valstu obligāciju ienesīgumu.

Vācijas Bund likmju ienesīgums pieauga par 5 bāzes punktiem līdz 2,48 %. Volstrītas tirgus atvērās zemāk, S&P 500 indekss samazinājās par 0,8 % (plkst. 16.20 pēc Centrāleiropas laika).

Eiropas akcijas samazināja pieaugumu, Euro STOXX 50 indeksam saglabājot stabilu līmeni – 5 390 punktus, bet Spānijas IBEX 35 indekss sesijas laikā uzrādīja labākus rezultātus, pieaugot par 1 %.

Starp lielākajām eiro zonas akcijām, kas uzrādīja labākos rezultātus, pēc labiem peļņas rādītājiem Kering pieauga par 7 %, Anheuser-Busch palielinājās par 3 %, pateicoties uzlabotām pārdošanas prognozēm, un Deutsche Bank pieauga par 2,6 % pēc optimistiskas prognozes izdošanas.

Savukārt Koninklijke Ahold Delhaize NV cieta zaudējumus, samazinoties par 5,5 %, RWE kritās par 1,9 % sakarā ar zemākām enerģijas cenām, bet L’Oréal samazinājās par 1,6 %, neraugoties uz noturīgu patērētāju pieprasījumu.

Pievienot komentāru