Linda Koistinena un viņas vīrs Deils sestdien protestēja pie Tesla dīlera centra Bērklijā, Kalifornijas štatā.
Viņi tur bija ieradušies nevis, lai vērstos pret uzņēmuma elektromobiļiem, bet gan pret cilvēku, kas stāv aiz Tesla – Īlonu Masku, un pievienojās citiem, kuri ir sašutuši par pasaules bagātākā cilvēka darbu, lai sagrautu lielu daļu ASV valdības.
“Tā ir vieta, kur mēs varam paust redzamu nostāju pret viņu personīgi,” Koistinena sacīja BBC. “Viņam nevajadzētu izlemt mūsu demokrātijas likteni, izjaucot mūsu valdību pa gabaliņam. Tas nav pareizi.”
Piedaloties pasākumā, ko organizatori nodēvēja par #TeslaTakeover, protestētāju pulki visā valstī pulcējās pie uzņēmuma izstāžu zālēm, lielākoties saplānojuši, kad un kur pulcēties, izmantojot sociālo mediju platformu Bluesky, kas ir Maskam piederošās X, agrāk Twitter, jaunuzņēmuma konkurents.
Dažās vietās protestētāju bija vien daži desmiti – Vašingtonā, Mineapolē, Pitsburgā un Lindhērstā, Ohaio štatā, cilvēki dauzīja ar kājām, lai sniega un aukstuma apstākļos paliktu siltumā. Daži turēja plakātus ar uzrakstiem “Say no to Doge” (Saki nē Doge) un “Deport Musk” (Deportējiet Masku).
Protesta akcijā Berklijā – Kalifornijas pilsētā, kas ir viena no vadošajām elektroauto īpašnieku pilsētām – piedalījās 200 cilvēku.
Baltā nama atbalstīto centienu ietvaros, kas tiek dēvēti par Doge (Department of Government Efficiency – Valdības efektivitātes departaments), Masks ir nosūtījis komandas uz valdības aģentūrām, lai tās skatītu datus un pieprasītu masveida izdevumu samazināšanu, kā arī jau iztērētās naudas “atgūšanu”.
Prezidents Donalds Tramps, kurš no Maska saņēmis vēsturiski lielu kampaņas ziedojumu summu, piekrīt Maska pieejai, iesaldējot pieņemšanu darbā, kā arī atlaižot tūkstošiem federālo darbinieku.
Masks apgalvo, ka viņš ir atklājis nelietderīgus tēriņus un viņa darba mērķis ir padarīt valdības darbību raitāku. Taču daudziem šķiet, ka viņš kavē valdības darbību, vienlaikus pieņemot lēmumus, kas būtu jāatstāj ievēlēto vadītāju ziņā, un piekļūstot privātai informācijai.
“Tas vienkārši smacē prātu,” sacīja Deils Koistinens. “Man ir 84 gadi. Tas ir neticami. Tā ir mūsu valdības pārņemšana.”
Līdzās X Maskam pieder arī SpaceX, Neuralink un Boring Company. Taču visvairāk viņš ir pazīstams ar Tesla, un tieši Tesla ir vieta, kur cilvēki, kas ir neapmierināti ar viņa Doges darbu, izlej savas dusmas.
Jau vairākas dienas noraizējušies amerikāņi aicina līdzpilsoņus atbrīvoties no Tesla akcijām un pārdot savus Tesla automobiļus.
Dziedātāja un dziesmu autore Šerila Krova sociālajā tīklā Instagram publicēja video, kurā redzams, kā viņas Tesla tiek aizvilkts prom. “Pienāk brīdis, kad tev jāizlemj, ar ko esi gatavs vienoties,” viņa rakstīja pierakstā.
Krova piebilda, ka ieņēmumus no automašīnas pārdošanas viņa ziedo ASV Nacionālajam sabiedriskajam radio, kas ir biežs Maska dusmu mērķis.
Pēc Donalda Trampa ievēlēšanas novembrī Tesla akcijas strauji pieauga. Masks ieguldīja ceturtdaļmiljardu dolāru Trampa pārvēlēšanas centienos un kampaņas pēdējās dienās devās tūrēs Trampa vārdā.
Taču pēc tam, kad decembrī uzņēmuma akcijas sasniedza vēsturiski augstāko līmeni, kopš Trampa inaugurācijas pagājušajā mēnesī tās ir zaudējušas 30 % no savas vērtības, piedzīvojot izteiktu izpārdošanu.
Sestdienas protestus atbalstīja pazīstamā dezinformācijas pētniece Džoana Donovana un aktieris Alekss Vinters, kurš spēlēja Bilu 80. gadu filmā “Bill & Ted’s Excellent Adventure”.
QZuIJDWLiDh
kCiunyRfwza