Elastīgs darbs kļūst par normu darba tirgū

LinkedIn eksperti 2019. gada pārskatā “Global Talent Trends Report” norāda, ka šodien jau 72 % profesionāļu pieprasa elastīga darba iespējas. Uzņēmumiem, kuri to piedāvā, ir vērā ņemama konkurētspējas priekšrocība, un tas atspoguļojas arī darba sludinājumos – par 78 % pieaudzis LinkedIn sludinājumu skaits, kas piedāvā elastīgu darba stilu, gadskārtējās “Strādā jebkur!” dienas laikā atgādināja akcijas organizatori.

Elastīga darba tendences virza kvalitatīva interneta un tehnoloģiju pieejamība, kā arī darba ņēmēju pieprasījums, konstatēts arī pētījumu organizācijas “Regus” apskatā par nozīmīgākajām darba tirgus tendencēm.

31. maijā, gadskārtējā “Strādā jebkur!” akcijā, kas šogad norisinās Cēsīs, uzņēmēji, valsts pārvaldes darbinieki, pedagogi dalījās pieredzē un prasmēs, kas nepieciešamas efektīvai elastīga darba politikai organizācijā. Akcijā pulcējās ap 500 dalībnieku, ar vadmotīvu “Iemācies pats un iemāci ko jaunu citiem!”.

“Joprojām daudziem – gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem, trūkst zināšanu un pieredzes, kā visefektīvāk organizēt elastīgu darbu, tāpēc tādi notikumi kā “Strādā jebkur!” ir vērtīgi zināšanu, pieredzes, ideju apmaiņai. Līdz ar mobilitātes iespēju pieaugumu, Cēsis kļūst par arvien pievilcīgāku vietu gan uzņēmējiem, gan profesionāļiem, kuri vēlas strādāt vai dzīvot skaistā, sakārtotā vidē un vienlaikus pilnībā realizēt sevi profesionāli. Tam vairs nav nepieciešams obligāti dzīvot lielpilsētā. Jau no 10. jūnija starp Rīgu un Cēsīm darbadienās sāks kursēt jauns ekspresvilciens maršrutā Cēsis-Rīga-Cēsis, kas braucējus gala punktā nogādās vienā stundā un 15 minūtēs”, tā Jānis Rozenbergs, Cēsu novada domes priekšsēdētājs.

“Elastīga darba iespējas maina nodarbinātības raksturu, pieaugot neatkarīgu pašnodarbināto un nepilna laika darba darbinieku skaitam, ļaujot darba tirgū aktīvāk iesaistīties studējošiem, jaunajām māmiņām un pensijas vecuma darbiniekiem. Tas nozīmē ne tikai plašāku darbaspēka pieejamību, bet arī noteiktas prasmes un tehnoloģiju nodrošinājumu, lai attālināts darbs būtu vienlaikus efektīvs un drošs, nepakļaujot riskam uzņēmuma datus un sensitīvu informāciju,” atgādina Renāte Strazdiņa, Microsoft vadītāja Baltijā.

Tehnoloģijām jānodrošina attālināta pieeja uzņēmuma datu bāzēm un informācijai, iespēja pieslēgties un aktīvi līdzdarboties video sanāksmēs, strādāt ar koplietošanas failiem un citas iespējas. Tāpēc elastīgs darbs veicina arī mākoņpakalpojumu popularitāti, atzīst 89 % Regus aptaujāto darba devēju. 40 % darba devēju ir izmantojuši videokonferences, lai nodrošinātu efektīvu saziņu interaktīvā vidē.

“Palielinoties mobilā interneta pieejamībai, pakāpeniski mainās iedzīvotāju paradumi, tostarp arī tas, kā veicam savus darba pienākumus. BITES tīkla statistika liecina, ka Latvijas iedzīvotāji gadu no gada arvien aktīvāk izmanto iespēju baudīt ļoti augstas kvalitātes mobilā interneta priekšrocības, kas nodrošina iespēju efektīvi strādāt gan birojā, gan mājās, gan ceļā. Ja 2017. gadā datu patēriņš mobilajās ierīcēs vidēji bija 4.68GB mēnesī, tad šogad pirmajos četros mēnešos tie ir vidēji 10GB mobilo datu mēnesī. Viens lietotājs internetā šobrīd vidēji pavada 6 stundas dienā un paredzam, ka šie rādītāji un līdz ar to arī elastīga darba piekritēju skaits nākotnē augs,” saka arī Bite Latvija Mārketinga direktore Diāna Šmite.

Īpaši aktīvi elastīgu darbu pieprasa mileniāļi, kas jau dažu gadu laikā veidos pusi no kopējā darba ņēmēju skaita. 77 % mileniāļu uzskata, ka elastīgs darbs padara viņus efektīvākus, norāda Regus pētnieki. Elastīga darba iespēja viņiem var kļūt par izšķirošo faktoru, izvēloties darbavietu.

Elastīgs darbs arvien plašāk ienāk arī valsts organizācijās. VAS “Valsts nekustamie īpašumi” šā gada nogalē plāno pārcelties uz biroja kompleksu Rīgā, Talejas ielā 1, no trīs dažādām adresēm, kas ļaus ievērojami samazināt telpu platību, izmaksas un pielāgot darba vidi mūsdienu prasībām. Birojs tiks veidots atbilstoši aktivitātēs bāzēta biroja principiem, kas būs pirmais valsts pārvaldē ar zonējumu noteiktu funkciju veikšanai. Tas ietekmē produktivitāti un veicina sadarbību, informācijas un zināšanu apmaiņu. Līdz ar efektīvāku telpu izmantojumu uzņēmums prognozē, telpu uzturēšanā nepilnu piecu gadu laikā ietaupīt aptuveni miljonu eiro. “Valsts pārvaldes iestādes un organizācijas saskaras tieši ar tiem pašiem izaicinājumiem ar ko privātais sektors – mēs domājam par taupīgu līdzekļu izlietošanu, efektivitāti, tādu darba apstākļu nodrošināšanu, kas palīdz sasniegt mērķus,” vēsta Sigita Janvāre, VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes locekle.

Akcija “Strādā jebkur!” šogad notiek jau astoto reizi, pirmo reizi – ārpus Rīgas.

“Strādā jebkur!” dienu organizē: Cēsis pilsētas pašvaldība, SQUALIO, Draugiem Group, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Microsoft Latvia, Rīga TechHub, Valsts Nekustamie īpašumi.

Projekta tehnoloģiju partneris: Bite Latvija, kas nodrošinās kvalitatīvu internetu gan vilcienā, gan akcijas norises vietā Cēsīs.

“Strādā jebkur!” dienas partneri: Latvijas finanšu nozares asociācija, Latvijas Universitātes un Microsoft Inovāciju centrs, Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Pasažieru vilciens, Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs, Tilde, Kultūras informācijas sistēmu centrs,?Latvijas IT klasteris, starptautiskais pilsētplānošanas hepenings “MadCity”, YourMove, biedrība “Ar pasaules pieredzi Latvijā”, Accenture, Cēsu Tūrisma centrs, Cēsu koncertzāle, Cēsu Dizaina un tehnoloģiju vidusskola, Cēsu Jauniešu dome, Skola6 – radošo industriju centrs – koprades māja, Tilde, Lielvārds, Elva Baltic, Siguldas Pilsētas vidusskola, Rīga TechGirls, LIKTA, RIX Technologies, Lielvārds, Your Move, Up Movement, A.Kalniņa Mūzikas skola, Tiešsaistes mācību platforma Human, Rīgas Biznesa skola.

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru