Naftas cenas pieaug saistībā ar ziņām par Izraēlas iespējamo vēršanos pret Irānu

Naftas cenas trešdien pieauga, kas liecina, ka Izraēla varētu sākt militārās darbības pret Irānas kodolobjektiem, liecina jaunie ASV izlūkdienestu dati.

ASV jēlnaftas cena trešdienas rītā pieauga par 1,1% līdz 62,7 USD par barelu, bet Brent jēlnaftas cena pieauga par 1% līdz 66 USD par barelu.

Tomēr CNN uzsvēra, ka pagaidām nav skaidrs, vai ir pieņemts apstiprināts lēmums par iespējamo uzbrukumu.

Naftas tirgi pēdējās dienās ir bijuši nestabili, galvenokārt tāpēc, ka ir gaidāma nākamā Irānas un ASV kodolsarunu kārta, kas notiks šajā nedēļas nogalē. Paredzams, ka šīs sarunas arī palīdzēs palielināt globālo naftas piedāvājumu.

Tomēr jebkurš Izraēlas trieciens pret Irānu, visticamāk, negatīvi ietekmēs šīs sarunas, kas savukārt varētu vēl vairāk veicināt Tuvo Austrumu spriedzi un būtiski ietekmēt naftas tirgus.

Lai gan Izraēla nav kautrējusies no saviem nodomiem vērsties pret Irānu, vairāki Irānas kodolobjekti, iespējams, jau spēj aizsargāties pret lielāko daļu triecienu.

Tradicionālās forex drošas patvēruma vietas, piemēram, Japānas jena un Šveices franks, arī piedzīvoja nelielu pieaugumu pēc CNN ziņojuma publicēšanas.

ASV un Irānas kodolsarunas

ASV īpašais sūtnis Stīvs Vitkofs svētdien intervijā ABC News sacīja: “Mēs nevaram pieļaut pat 1% kodolieroču pieaugumu iespējas. Mēs esam iesnieguši irāņiem priekšlikumu. Mēs šeit vēlamies panākt risinājumu. Un mēs domājam, ka tas arī var notikt.”

Šīs nedēļas sākumā Irānas augstākais līderis Ali Hamenei atklāja, ka netic, ka pēdējā sarunu kārta starp Irānu un ASV būs veiksmīga.

Neraugoties uz ASV un dažu tās sabiedroto, piemēram, Eiropas un Apvienotās Karalistes, pieaugošajām sankcijām, Irāna ir spējusi turpināt jēlnaftas eksportu un pēdējos mēnešos ir arī palielinājusi tās piegādi.

Pastāvīgie Tuvo Austrumu konflikti, piemēram, Izraēlas un Hamas konflikts un Huti uzbrukumi Sarkanajā jūrā, pēdējo mēnešu laikā ir ievērojami pasliktinājuši Izraēlas un Irānas attiecības. Situācijas saasinoties, tas var nešaubīgi ietekmēs naftas tirgu.

Pievienot komentāru