Spītīgā inflācija un prezidenta Donalda Trampa stingrā tirdzniecības politika ir atkal uzjundījušas bailes no stagflācijas, kas ir satraucošs lēnas izaugsmes un nerimstošās inflācijas sajaukums, kas vajāja ASV 1970. gados.
Iespējamā stagflācijas atgriešanās, kas radītu spiedienu uz virkni aktīvu, pēdējo 50 gadu laikā ir periodiski atzīmēta, taču tā nav izpaudusies kā reāls drauds investoru portfeļiem. Lai gan ekonomisti un portfeļu pārvaldnieki nav gatavi teikt, ka šoreiz ir savādāk, pēdējo nedēļu laikā šausmīgais scenārijs ir kļuvis par galveno investoru risku, jo tirdzniecības karu un soda tarifu izredzes met ēnu uz ASV izaugsmi.
“Stagflācija noteikti ir atkal parādījusies kā iespēja, jo mums ir šāda politika, kas var kaitēt patērētāju pieprasījumam pat tad, ja pastāvīgā inflācija ierobežo Federālo rezervju sistēmas manevrēšanas spēju,” sacīja Džeks Makintairs, Brandywine Global fiksētā ienākuma stratēģiju portfeļa menedžeris. “Tas vairs nav nulles iespēju scenārijs, tālredzīgi.”
Galvenā stagflācijas mīklas daļa — inflācija, kas nevēlas atdzist — stingrāk nogulsnējās šā mēneša sākumā, kad valdības dati liecināja, ka patēriņa cenas janvārī pieauga straujākajā mēneša tempā kopš 2023. gada augusta, paaugstinot gada inflācijas līmeni līdz 3%. Otrs mīklas gabals – ASV ekonomikas izaugsme un Trampa tarifi, kas draud palielināt inflācijas spiedienu.
“Tas, kas mūs joprojām satrauc vairāk nekā inflācijas risks, ir stagflācija,” sacīja Tims Urbanovičs, Innovator Capital Management galvenais investīciju stratēģis. “Ir jācīnās ar lipīgo inflācijas bāzi, bet papildus tam tarifiem ir potenciāls palēnināt ekonomiku, kļūstot par patērētāju nodokli un slogojot peļņu un ekonomikas izaugsmi.”
Bank of America veiktā globālo fondu pārvaldnieku aptauja otrdien parādīja, ka to investoru īpatsvars, kuri sagaida stagflāciju, ko banka definējusi kā izaugsmi zemāku par tendenci un inflāciju virs tendences, nākamajā gadā sasniedza pēdējo septiņu mēnešu augstāko līmeni. Tajā pašā laikā investori saglabāja kāpumu par akcijām, un tirdzniecības konflikts tika uzskatīts par zemas varbūtības risku, liecina aptauja.
Kamēr Tramps februāra sākumā uz mēnesi atlika jaunu tarifu noteikšanu importam no Kanādas un Meksikas, viņš ir ieviesis jaunu 10% nodevu visam Ķīnas importam un paziņojis par tarifiem globālajam tērauda un alumīnija importam.
Viņš arī ir uzdevis savai ekonomikas komandai izstrādāt plānus savstarpēju tarifu noteikšanai ikvienai valstij, kas apliek ar nodokli ASV importu, un šonedēļ paziņoja, ka plāno ieviest 25% tarifus automobiļu, pusvadītāju un medikamentu importam.
Daži investori uzskata, ka tarifu ietekme uz izaugsmi būtu īslaicīga
Ilgākā termiņā tarifi varētu pat veicināt izaugsmi, sacīja Maddi Desners, Capital Group aktīvu klases pakalpojumu vadītājs, veicinot nozares, kuras gūs labumu no mazākas konkurences pasaulē. No otras puses, to sākotnējā ietekme varētu palielināt cenu spiedienu.
“Patiesība ir tāda, ka tas, iespējams, būs kaut kur starp šīm divām lietām,” viņa sacīja, piebilstot, ka tarifi daļēji ir iemesls, kāpēc Capital Group tagad prognozē 10 gadu Valsts kases ienesīgumu 3,9% apmērā 20 gadu periodā, salīdzinot ar 3,7% prognozēm pagājušajā gadā.
Stagflācija kā satraukuma avots parādījās vēl 2022. gadā, kad pieauga inflācijas līmenis un strauji kritās akciju un obligāciju cenas, taču šis scenārijs nepiepildījās, jo inflācija galu galā mazinājās un izaugsme saglabājās noturīga.
Daudzi uzskata, ka ASV ekonomika atkal izvairīsies no stagflācijas
Tā sauktā pamatinflācija aptuveni 3% apmērā joprojām ir krietni zem līmeņiem, kas sasniegti 1970. gados, kad gada pamatinflācijas vidējais rādītājs bija aptuveni 7%. Šoreiz inflācijas gaidas joprojām ir “noenkurotas”, kas nozīmē, ka ilgtermiņa inflācijas aina nav mežonīga ar katru jaunu ekonomikas datu daļu, teikts Evercore ISI nesenajā pētījumā.
Tomēr Marks Zandi, Moody’s Analytics galvenais ekonomists, brīdināja, ka tirgus, iespējams, nenovērtē stagflācijas riskus. Viņš norādīja, ka liela mēroga darbinieku deportācijas bez vīzām vai citiem darba dokumentiem, kas ir vēl viens Trampa kampaņas solījums, arī veicinātu inflāciju.
“Tarifi un deportācijas ir recepte inflācijai un kavē izaugsmi; abi ir negatīvi piedāvājuma satricinājumi,” viņš sacīja, piebilstot, ka negatīvi piedāvājuma satricinājumi, piemēram, jēlnaftas cenu kāpums, veicināja 70. gadu stagflāciju.
BNP Paribas ASV likmju stratēģijas vadītājs Gunets Dingra sacīja, ka tirgus pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijis “apmierināts”, koncentrējoties uz Trampa izaugsmi veicinošo politiku. Viņš sacīja, ka no stagflācijas piesardzīgie investori varētu pārdot divu gadu valsts vērtspapīrus, kas varētu zaudēt vērtību augstākas inflācijas dēļ, un iegādāties 10 gadu valsts kases, kas būtu izdevīgas zemas izaugsmes scenārijā.
Pieaugošā interese par zeltu, kas trešdien sasniedza vēl vienu visu laiku augstāko līmeni, liecina, ka daži investori ir noraizējušies, jo zelts ir viens no nedaudziem aktīviem, kas saglabā savu vērtību stagflācijas vidē, sacīja Metjū Bartolini, State Street Global Advisors SPDR Americas Research vadītājs.
Otrs lielais ieguvējs būtu nauda, sacīja Brandywine’s McIntyre, taču viņš piebilda, ka pagaidām atturas no lielas pārejas uz skaidrai naudai līdzīgiem fiksēta ienākuma instrumentiem.