Tramps izmantoja Davosu, lai brīdinātu Eiropu, pieprasot NATO sabiedrotajiem palielināt aizsardzības izdevumus līdz 5% no IKP un draudot ar tarifiem uzņēmumiem, kas neražo ASV. Viņš saistīja zemākas naftas cenas ar Ukrainas konflikta izbeigšanu un apliecināja, ka sašķidrinātās dabasgāzes eksports uz Eiropu turpināsies.
Savā pirmajā lielajā starptautiskajā uzrunā kopš atgriešanās Baltajā namā ASV prezidents Donalds Tramps skaidri norādīja, ka viņa otrajā pilnvaru termiņā netiks mīkstināta viņa nostāja tirdzniecības, aizsardzības vai globālās diplomātijas jautājumos.
Ceturtdien, uzstājoties ar videokonferences starpniecību Pasaules ekonomikas forumā Davosā, Tramps izteica stingru brīdinājumu Eiropas sabiedrotajiem, pieprasot lielākus militāros izdevumus, solot aizsargāt ASV rūpniecību ar tarifiem un ierosinot, ka naftas cenu pazemināšana varētu izbeigt konfliktu Ukrainā.
Runā, kas tika teikta Trampam raksturīgajā skarbajā stilā, tika pausts signāls, ka Tramps atkārtoti cenšas īstenot savu “Amerika pirmajā vietā” programmu, kas varētu vēl vairāk saasināt attiecības ar Eiropas līderiem, kuri jau tā ir piesardzīgi pret viņa atgriešanos.
Tirdzniecība: Ražo Amerikā vai maksā tarifu
Trampa runas uzmanības centrā bija tirdzniecība, jo viņš atkārtoja savu ilgstošo prasību, lai uzņēmumi piešķirtu prioritāti ASV ražošanai. Viņa vēstījums bija vienkāršs: uzņēmumiem, kas izvēlēsies ražot ārpus Amerikas, draud finansiālas sekas.
Tramps paziņoja, ka uzņēmumi, kas ražo ASV, gūs labumu no uzņēmumu ienākuma nodokļa samazinājuma, samazinot to no 21 % līdz 15 %. Viņš apgalvoja, ka tā būs “līdz šim zemākā nodokļu likme” starp pasaules lielākajām un ekonomiski spēcīgākajām valstīm.
Pēc tam viņš kritizēja Eiropas Savienību, raksturojot tās regulatīvo sistēmu kā šķērsli investīcijām.
Balstoties uz savu uzņēmējdarbības pieredzi, Tramps pastāstīja par neveiksmīgu nekustamā īpašuma projektu Īrijā, kur viņš nedēļas laikā ieguva valsts apstiprinājumu, bet viņam tika paziņots, ka ES līmeņa apstiprināšana prasīs piecus līdz sešus gadus. Viņš teica, ka šī aizkavēšanās padarīja ieguldījumu nerentablu.
Papildus birokrātijai Tramps vērsās pret ES tirdzniecības politiku, apsūdzot bloku negodīgā attieksmē pret Amerikas precēm.
“ES nepieņem mūsu lauksaimniecības produktus, nepieņem mūsu automašīnas, tomēr viņi sūta mums miljoniem automašīnu,” viņš vainoja Eiropas tarifus un ierobežojumus, ko viņš raksturoja kā nelīdzsvarotas tirdzniecības attiecības.
NATO: Jauns aizsardzības izdevumu slieksnis
Pēc tam Tramps pievērsās NATO, atjaunojot vienu no savām strīdīgākajām prasībām – lielākus alianses dalībvalstu finansiālos ieguldījumus. Lai gan NATO valstis iepriekš bija apņēmušās aizsardzībai atvēlēt vismaz 2 % no IKP, Tramps uzstāja, ka tas ir nepietiekami.
“Es arī aicināšu visas NATO valstis palielināt izdevumus aizsardzībai līdz 5 % no IKP, kam vajadzēja būt jau pirms vairākiem gadiem,” viņš teica.
Viņa piezīmes bija tiešs izaicinājums Eiropas līderiem, no kuriem daudzi ir saskārušies ar iekšzemes pretestību militārā budžeta palielināšanai. Tramps pauda atzinību par to, ka spieda sabiedrotos ievērot esošo 2% mērķi, un brīdināja, ka sagaida vēl lielākas saistības nākotnē.
Ukraina: Zemākas naftas cenas varētu izbeigt konfliktu
Iespējams, vispretrunīgākais brīdis Trampa runā bija, kad viņš sasaistīja naftas cenas ar situāciju Ukrainā. “Ja [naftas] cena samazinātos, Krievijas un Ukrainas konflikts nekavējoties beigtos,” viņš apgalvoja, argumentējot, ka augstie ieņēmumi no energoresursiem ļauj Maskavai uzturēt savas militārās operācijas.
Viņš apņēmās izdarīt spiedienu uz Saūda Arābiju un OPEC, lai samazinātu naftas cenas, liekot domāt, ka ekonomiskie pasākumi, nevis militārā palīdzība, varētu būt atslēga konflikta izbeigšanai. Tramps arī atkārtoti pauda gatavību tieši sadarboties ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, paziņojot: “Es vēlētos drīzumā tikties ar prezidentu Putinu un panākt, lai šis konflikts tiktu izbeigts. Ir pienācis laiks to izbeigt.”
Enerģētika: Sašķidrinātā dabasgāze uz Eiropu turpināsies
Ņemot vērā spekulācijas, ka ASV varētu ierobežot sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) eksportu, lai dotu priekšroku iekšzemes piegādēm, Tramps centās nomierināt Eiropas sabiedrotos.
Viņš arī apņēmās paātrināt enerģētikas projektu, tostarp sašķidrinātās dabasgāzes rūpnīcu, apstiprināšanu, lai palielinātu piedāvājumu un stabilizētu cenas.