Eiropa mobilizēs 200 miljardus eiro investīcijām mākslīgajā intelektā, šodien Parīzē notikušajā AI rīcības samitā paziņoja Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Ursula fon der Leiena.
No šīs summas 20 miljardi eiro tiks atvēlēti mākslīgā intelekta gigafaktūrām, kas, pēc Komisijas domām, ir nepieciešamas, lai ļautu “kopīgi izstrādāt” sarežģītākos mākslīgā intelekta modeļus.
Šis paziņojums seko Francijas prezidenta Emanuela Makrona svētdien paustajam paziņojumam par 109 miljardu eiro ieguldījumu plānu mākslīgā intelekta projektiem Francijā turpmākajos gados. Makrons sacīja, ka šis ieguldījums Francijai ir “līdzvērtīgs tam, ko ASV ir paziņojušas ar “Stargate” atsaucoties uz OpenAI 500 miljardu ASV dolāru programmu.
Von der Leiena sacīja, ka viņa vēlas, lai “mākslīgais intelekts būtu spēks labumam un izaugsmei”.
“Mēs to darām, izmantojot mūsu pašu Eiropas pieeju, kuras pamatā ir atvērtība, sadarbība un izcili talanti. Taču mūsu pieeja vēl ir jāpastiprina. Tāpēc kopā ar mūsu dalībvalstīm un partneriem mēs ar InvestAI starpniecību mobilizēsim vēl nebijušu kapitālu Eiropas mākslīgā intelekta gigafaktūrām,” viņa piebilda.
Pagājušajā mēnesī jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja par kopuzņēmumu ar Stargate, OpenAI, Oracle un Softbank, kura mērķis ir ieguldīt miljardiem dolāru AI infrastruktūrā valstī. Kopuzņēmuma komanda izveidos atsevišķu uzņēmumu, nekavējoties izvietojot 100 miljardus ASV dolāru (96 miljardus eiro) un turpmāko četru gadu laikā palielinot ieguldījumus līdz 500 miljardiem ASV dolāru (480 miljardiem eiro).
Mākslīgā intelekta rūpnīcas
Eiropas Komisija decembrī paziņoja par septiņām sākotnējām AI rūpnīcām un drīzumā paziņos par nākamajām piecām. Gigafaktūrās būs aptuveni 100 000 pēdējās paaudzes AI mikroshēmu, kas ir aptuveni četras reizes vairāk nekā pašlaik izveidotajās AI rūpnīcās. Mērķis ir, lai uzņēmumi, tostarp mazāki, varētu piekļūt liela mēroga skaitļošanas jaudai turpmākai attīstībai.
Pagājušajā gadā Francijas mākslīgā intelekta izstrādātājs Mistral AI brīdināja par lielo pieprasījumu izmantot superdatoru iekārtas modeļu apmācībai.
InvestAI finansētās gigafactories mērķis ir būt par pasaulē lielāko publiskā un privātā sektora partnerību uzticama mākslīgā intelekta izstrādei, norāda ES izpildvara. Sākotnējo finansējumu InvestAI Komisija piešķirs no esošajām ES finansējuma programmām, kurām ir digitālais komponents, piemēram, programmas “Digitālā Eiropa”, “Apvārsnis Eiropa” un InvestEU.
Arī ES dalībvalstis var sniegt ieguldījumu, piešķirot investīcijas no esošajiem mērķtiecīgajiem kohēzijas fondiem.
Mākslīgā intelekta gigafabriku finansēšana, izmantojot dotāciju un pašu kapitāla kombināciju, kalpos kā viens no stratēģisko tehnoloģiju izmēģinājuma gadījumiem, par kuriem paziņots ES konkurētspējas kompassā – ES stratēģijā izaugsmes veicināšanai.