ASV piemēros 25% tarifu valstīm, kas pērk Venecuēlas naftu

ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien paziņoja, ka piemēros 25% muitas tarifu visam importam no jebkuras valsts, kas pērk naftu vai gāzi no Venecuēlas. Lai gan ASV to dara pašas.

Tramps sociālajā vietnē “Truth Social” rakstīja, ka Venecuēla ir bijusi “ļoti naidīga” pret ASV, un valstis, kas no tās iepērk naftu, būs spiestas no 2. aprīļa maksāt tarifu visai savai tirdzniecībai ar ASV.

Tarifi, visticamāk, papildinās nodokļus, ar kuriem saskaras Ķīna, kas 2023. gadā iegādājās 68 % no Venecuēlas eksportētās naftas, kā liecina ASV Enerģētikas informācijas administrācijas 2024. gada analīze. Spānija, Indija, Krievija, Singapūra un Vjetnama arī ir starp valstīm, kas saņem naftu no Venecuēlas, liecina ziņojums.

Taču pat Amerikas Savienotās Valstis, neraugoties uz sankcijām pret Venecuēlu, pērk naftu no šīs valsts. Saskaņā ar Census Bureau datiem janvārī Amerikas Savienotās Valstis no Venecuēlas importēja 8,6 miljonus barelu naftas no aptuveni 202 miljoniem barelu, kas importēti šajā mēnesī.

Un pirmdien Valsts kases departaments pagarināja ASV bāzētās Chevron Corp. nomas līgumu par Venecuēlas naftas sūknēšanu un eksportu līdz 27. maijam. Pagarinājums, kas pazīstams kā vispārējā licence, atbrīvo valsti no ekonomiskajām sankcijām un ļauj tai turpināt iesūknēt naftu.

Februārī Tramps paziņoja par Chevron un Venecuēlas attiecību pārtraukšanu, kas kļuva par finansiālu glābšanas riņķi Dienvidamerikas valstij.

Venecuēlas prezidents Nikolass Maduro atbildēja, apsūdzot ASV starptautisko tirdzniecības noteikumu pārkāpšanā ar “patvaļīgu, nelikumīgu un izmisīgu pasākumu”, kura mērķis ir “graut Dienvidamerikas valsts attīstību”.

ASV prezidents apgalvo, ka tarifi atjaunos darba vietas ražošanā, nevis palielinās inflācijas spiedienu un kavēs izaugsmi, kā brīdinājuši ekonomisti. Viņa jaunākie anekdotiskie pierādījumi parādījās pirmdien, kad Hyundai Baltajā namā paziņoja, ka Luiziānā būvēs 5,8 miljardus ASV dolāru (5,4 miljardus eiro) vērtu tērauda rūpnīcu.

“Šis ieguldījums ir skaidrs pierādījums tam, ka tarifi ļoti spēcīgi darbojas,” sacīja Tramps, piebilstot, ka Dienvidkorejas autoražotāja jaunā rūpnīca radīs 1400 darbavietas.

Hyundai Motor Group izpilddirektors Euisun Chung teica prezidentam: “Mēs patiešām lepojamies ar to, ka esam kopā ar jums, un lepojamies, ka kopā veidosim nākotni.”

Drosmīgāks solis pret Ķīnu

Trampa jaunākie tarifa draudi liecina, ka administrācija, iespējams, ir gatava spert drosmīgākus soļus pret Ķīnu, cenšoties pārrakstīt globālās ekonomikas pamatnostādnes. Trampa administrācija jau ir noteikusi universālus 20 % muitas tarifus importam no Ķīnas, cenšoties apkarot nelikumīgu fentanila tirdzniecību, taču vēl viens 25 % importa nodoklis papildus varētu vēl vairāk saasināt spriedzi starp divām pasaules lielākajām ekonomikām.

Tramps paziņoja, ka Venecuēlai tiks piemērots “sekundārais” tarifs, jo tajā darbojas noziedznieku banda Tren de Aragua. Trampa administrācija deportē imigrantus, kuri, kā tā apgalvo, ir šīs bandas locekļi, kas nelegāli šķērsojuši ASV.

Tramps ir nosaucis 2. aprīli par “Atbrīvošanas dienu”, pamatojoties uz saviem joprojām neskaidrajiem plāniem ieviest importa nodokļus, lai tie atbilstu citu valstu noteiktajām likmēm, kā arī pilnībā piemērot 25% tarifus pret Meksiku un Kanādu, divām lielākajām ASV tirdzniecības partnerēm.

Republikāņu prezidents ir arī palielinājis 2018. gada tarifus tēraudam un alumīnijam līdz 25 % visam importam un ir apņēmies noteikt papildu tarifus automobiļiem, farmaceitiskajiem produktiem, kokmateriāliem, datoru mikroshēmām un varam.

ASV akciju tirgus pirmdien pieauga, jo investori sagaida, ka tarifi būs mērķtiecīgāki, nekā viņi iepriekš bažījās. Tomēr S&P 500 indekss šogad līdz šim ir samazinājies bažu dēļ, ka tirdzniecības konflikts varētu kavēt ekonomikas izaugsmi un palielināt inflācijas spiedienu.

Taču Tramps ir bijis nedaudz piesardzīgs attiecībā uz saviem tarifu plāniem, pirmdien sakot, ka, lai gan viņš vēlas piemērot “abpusējus” tarifus, “mēs varētu būt vēl laipnāki”.

COMMENTS

Pievienot komentāru