Kā jau tika ziņots, šī gada 10. jūlijā seši Ķekavas novada domes opozīcijas deputāti, saskaņā ar likuma “Par pašvaldībām” 28. panta 1. punktu, lūguši Ķekavas novada domes priekšsēdētāju Viktoriju Bairi sasaukt ārkārtas sēdi, aicinot nedēļas laikā beidzot izsludināt konkursu uz Ķekavas novada pašvaldības izpilddirektora vakanci un divu mēnešu laikā pēc lēmuma pieņemšanas virzīt izvēlēto izpilddirektora kandidātu apstiprināšanai domes sēdē.
Sēde notika šodien laikā no plkst. 9;00 līdz plkst. 13;10 un tajā norisinājās asas un plašas diskusijas par šo jautājumu.
Šo situāciju aktualizēt steidzamības kārtā opozīcijas deputātus pamudināja fakts, ka Ķekavas novada domē izpilddirektora pienākumu izpildītājs jau kopš 2017.gada 6.novembra ir domes priekšsēdētājas padomnieks Andris Volanskis, kuru šajā amatā vienpersoniski ar savu rīkojumu iecēla domes priekšsēdētāja Viktorija Baire, bet viņš nav ticis apstiprināts amatā ar domes lēmumu līdz pat šai dienai, kas ir pretrunā ar likuma “Par pašvaldībām” Uz to savā 2017.gada 8.decembra vēstulē Ķekavas novada domes priekšsēdētājai arī oficiāli norādīja VARAM (Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija).
Diskusijas sēdes gaitā saasinājās, jo tika arī iztirzāti esošā izpilddirektora pienākumu izpildītāja kompetence, attieksme pret saviem pienākumiem un darbiniekiem, kā piemēram, nekārtības izpilddirektora pārraudzībā esošajā Ķekavas pašvaldības uzņēmumā ‘’Ķekavas sadzīves servisa centrs”, kur nupat ticis saņemts kolektīvais iesniegums no darbiniekiem, kurā viņi pauž sašutumu par uzņēmumā notiekošo, kā arī asi kritizē vadības attieksmi.
Šodienas ārkārtas sēdē, pirmkārt, pēc priekšsēdētājas iniciatīvas, tika iekļauti vēl divi jautājumi, neskaitot iepriekš minēto priekšlikumu. Viens no tiem tika likts kā pirmais, kurā tika lemts par to, ka VARAM parlamentārajam sekretāram Jānim Eglītim ir jāatvainojas Ķekavas novada domei par saviem publiskajiem izteikumiem attiecībā uz Ķekavas novada domes pieņemto lēmumu likumību un normatīvo aktu neievērošanu savā darbībā.
“Šis jautājums, mūsuprāt, nekādā ziņā nav novada domes lemšanas kompetence un līmenis, bet, diemžēl, personu subjektīvs viedoklis tomēr `tika likts vienā plauktiņā` ar citiem, daudz nozīmīgākiem domnieku pienākumiem lemšanas procesā. Nu varam gaidīt VARAM atbildi uz šo, manuprāt, muļķīgo lēmumu. Par šo lēmumprojektu nobalsoja astoņi klātesošie deputāti un balsojumā nepiedalījās septiņi, divi deputāti sēdē nepiedalījās vispār.” Savus iespaidus par sēdi pauž deputāts Gatis Līcis.
Kā otrais tika iztirzāts opozīcijas deputātu iesniegtais lēmumprojekts. Tas prasīja asas un ilgas diskusijas, kuru saturā iezīmējas teju visi problemātiskie šā brīža jautājumi : novada domes vadības pārvaldības sliktā prakse, Baložu siltums (nākamā apkures sezona un siltuma cenas), Pļavniekkalna skolas liktenis, novada skolu un bērnu dārzu kapacitāte, Loriķu lauka kanalizācijas un ūdensvada sistēmas būvniecības projekts (tā izmaksas un iepirkuma procedūra), u.c. Balsojums noslēdzās ar sešām balsīm “Par”, sešām “Pret” un trīs “Atturas”, kā rezultātā lēmumprojekts tika noraidīts. Galvenais iesniegtā lēmuma projekta mērķis bija pēc iespējas ātrāk izsludināt konkursu uz izpilddirektora amatu un pēc tā noslēgšanās ar domes lēmumu to apstiprināt amatā.
“Šis iznākums liecina par to, ka koalīcijas deputāti nevar politiski vienoties savā starpā esošā izpilddirektora pienākumu izpildītāja atbalstam, lai tieši viņš kļūtu par izpilddirektoru (kas, es pieļauju, ir neapšaubāms priekšsēdētājas personīgs mērķis), tādēļ tiek novilkts laiks, kamēr `iekšējā tirgošanās` sasniegs mērķi. Kā arguments izpilddirektora konkursa tūlītējai neizsludināšanai tika minēta plānotā strukturālā reorganizācija, bet, manuprāt tam ar to, ka novads šobrīd principā ir bez oficiāli iecelta izpilddirektora nav nekāda sakara, jo izpilddirektora pienākumus nosaka Likums par pašvaldībām un tas nav atkarīgs no reorganizācijas niansēm. Tieši izpilddirektors ir persona, kura saskaņā ar likumu rosina strukturālas izmaiņas pašvaldības iestādēs. Te problēmjautājums ir esošās personas kompetence, tādēļ nav vienprātības pat koalīcijas deputātos. ” savu viedokli pauž deputāts Andis Damlics.
Kā sēdes trešais jautājums tika skatīts lēmumprojekts ar nosaukumu “Par konkursa uz vakanto amata vietu “Ķekavas novada pašvaldības izpilddirektors” organizēšanu ”, kurā vispārīgi tiek definēts, ka konkurss uz izpilddirektora amata vietu būs organizēts līdz 1.novembrim, to nepamatoti sasaistot ar plānoto pašvaldības centrālās administrācijas strukturālajām izmaiņām.
“Es to redzu, kā koalīcijas mēģinājumu aizsmērēt mums un citiem acis, kuri vēlas panākt tiesiski ievēlētu izpilddirektoru Ķekavas novadā, jo tas neko konkrētu nepasaka. Tas drīzāk ir kā politisks solījums bez termiņiem. Tomēr lēmumprojekts tika pieņemts ar deviņām balsīm “Par” un piecām “Atturas”, kas ir skumji un, manuprāt, tuvredzīgi. Tomēr mēs neapstājamies un turpinām strādāt, lai novada iedzīvotāji varētu dzīvot skaistā, drošā un tiesiskā vidē. Izpilddirektors būs un mēs darīsim visu, lai tas notiktu pēc iespējas ātrāk.” sēdē pieredzēto rezumē deputāts Raimonds Nitišs.