Reaģējot uz Trampa minētajiem 50% tarifiem, ES aicina uz respektu

ES tirdzniecības un ekonomiskās drošības komisārs Maross Sefcovičs sacīja, ka bloks ir apņēmies panākt tirdzniecības vienošanos, kas “darbojas abiem” un kuras pamatā ir “cieņa, nevis draudi” pēc tam, kad ASV prezidents Tramps draudēja ar 50% nodokli visam importam no Eiropas Savienības.

“ES ir pilnībā iesaistījusies, apņēmusies panākt vienošanos, kas der abiem,” pēc sarunas ar ASV tirdzniecības pārstāvi Džeimisonu Grīru un tirdzniecības sekretāru Hovardu Lutniku sacīja ES tirdzniecības komisārs Maross Sefcovičs.

“ES un ASV tirdzniecība ir nepārspējama, un tai jāvadās pēc savstarpējas cieņas, nevis draudiem. Mēs esam gatavi aizstāvēt savas intereses,” viņš sacīja.

Prezidents Tramps piektdien ieteica Eiropas Savienībai noteikt 50% tarifu pēc tam, kad sūdzējās, ka sarunas nenotiek labi un ar Briseli ir “grūti tikt galā”.

Tramps sociālajos tīklos dalījās savās domās, ierosinot, ka paaugstinātajiem tarifiem jāsākas 1. jūnijā, jau pēc nedēļas.

ASV prezidents sacīja, ka vēlas iekasēt lielākus importa nodokļus precēm no ES, kas ir ilggadējā ASV sabiedrotā, nekā no Ķīnas, ģeopolitiskās konkurentes, kuras tarifi šomēnes tika samazināti līdz 30%.

Trampu sarūgtināja progresa trūkums tirdzniecības sarunās ar ES, kas ir uzstājusi uz tarifu samazināšanu līdz nullei, pat ja prezidents ir publiski uzstājis uz 10% bāzes nodokļa saglabāšanu lielākajai daļai importa preču.

“Mūsu diskusijas ar viņiem nekur nenovedīs,” Tramps rakstīja vietnē Truth Social. “Tāpēc es iesaku Eiropas Savienībā piemērot tiešu 50% tarifu, sākot ar 2025. gada 1. jūniju. Tarifa nav, ja produkts ir ražots ASV.”

Kopš marta vidus Trampa administrācija ir noteikusi 25% tarifus ES tēraudam un alumīnijam, 25% ES ražotām automašīnām un 10% tarifus visam ES importam.

Paredzēts, ka 10% likme paliks spēkā līdz 8. jūlijam, kad beigsies Trampa 90 dienu sarunu periods. Iepriekš ES bija piedāvājusi nulles tarifu tirdzniecības līgumu ar ASV, taču Vašingtona to nepieņēma.

Kā daļu no pašreizējām tirdzniecības sarunām Eiropas Savienība un ASV nesen ir dalījušās ar nostājas dokumentiem, kas bija radikāli atšķirīgi, uzzināja Euronews.

Eiropas Komisija paziņoja, ka ir gatava īstenot pretpasākumus līdz 95 miljardiem eiro, ja tirdzniecības sarunās ar ASV neizdosies novērst tirdzniecības deficītu.

Tikmēr Eiropas Komisija nesen ir samazinājusi ekonomikas prognozi, pieņemot, ka ASV importētajām Eiropas precēm tirdzniecības tarifs ilgtermiņā tiktu noteikts 10% apmērā. Jaunākajā prognozē teikts, ka šogad eirozonā IKP pieaugs par 0,9%, bet ES ekonomika – par 1,1%.

Iespējamie nodokļi Apple

Pirms prezidenta Trampa amata tika lēsts par importa nodokļiem pret ASV tehnoloģiju gigantu Apple.

Apple tagad pievienojas Amazon, Walmart un citām lielākajām ASV kompānijām Baltā nama krustpunktā, cenšoties reaģēt uz nenoteiktību un inflācijas spiedienu, ko rada viņa tarifi.

“Es jau sen informēju Timu Kuku no Apple, ka ceru, ka viņu iPhone, kas tiek pārdoti Amerikas Savienotajās Valstīs, tiks ražoti ASV, nevis Indijā vai jebkurā citā vietā,” rakstīja Tramps. “Ja tas tā nav, Apple ir jāmaksā tarifs vismaz 25% apmērā ASV.”

Reaģējot uz Trampa tarifiem Pekinai, Apple un izpilddirektors Tims Kuks plānoja pārcelt iPhone ražošanu uz Indiju. Šis plāns ir kļuvis par neapmierinātības avotu Trampam, kurš to aktualizēja arī pagājušajā nedēļā Tuvo Austrumu ceļojuma laikā.

ASV akciju fjūčeri pēc Trampa piektdienas vārdiem  attiecībā uz nodokļiem ES ir izpārdoti, un arī galvenie Eiropas fondu indeksi kļuva negatīvi, līdz plkst. 15:00 pēc Centrāleiropas laika zaudējot par 1-2,5%.

COMMENTS

Pievienot komentāru