Ryanair noliedz apgalvojumus, ka lidojumos drīzumā tiks piedāvātas “lētākas stāvvietas”

Vairāki periodiski izplatīti ziņojumi ir nepatiesi apgalvojuši, ka Ryanair un citas zemo budžeta aviokompānijas drīzumā izmantos “stāvošus” sēdekļus, lai gan aviokompānija to ir noliegusi.

Mazbudžeta ceļojumi pēdējo desmit gadu laikā ir pieauguši, un ir grūti iedomāties lētāku variantu nekā Ryanair, kas, kā zināms, piedāvā lidojumus tikai par 7,99 eiro. Tomēr nesenos ierakstos tika apgalvots, ka Īrijas aviokompānija drīzumā piedāvās vēl lētāku “stāvošu sēdvietu” iespēju.

Šie “sēdekļi” atgādinātu vertikāli uzstādītus velosipēdu sēdekļus, ļaujot pasažieriem noliekties, nevis pilnībā sēdēt. Pasažieri būtībā atrastos daļēji vertikālā stāvoklī, ko atbalsta polsterēts, šaurs sēdeklis, kas atgādina sēdekļus un ietver atzveltni, lai stabilizētu pasažiera stāju.

Papildu drošības līdzekļi, kas parasti tiek parādīti šo dizainu maketos, ietver drošības jostas vai siksnas, kas paredzētas pasažieru nostiprināšanai pacelšanās, nolaišanās un turbulences laikā, kā arī vertikālie stabi, kas savieno katru rindu ar lidmašīnas griestiem, lai nodrošinātu papildu stabilitāti. Tas ir ļoti kompakts izvietojums, kas ļauj aviokompānijām izmitināt vairāk pasažieru vienā kajītē tuvajos lidojumos.

Vairākas uz ceļojumiem orientētas tirdzniecības vietas un ieraksti sociālajos tīklos apgalvoja, ka Itālijas ražotājs Aviointeriors gatavojas nodrošināt šīs sēdvietas Ryanair, kas savukārt sāks tās piedāvāt kā lidojumu iespēju jau 2026. gadā.

Tomēr uzņēmums ir apstiprinājis, ka “neplāno to darīt”. Tikmēr Aviointeriors oficiālā saziņa apstiprināja, ka Skyrider, stāvoša sēdekļa makets, kas bieži tika attēlots šajos apgalvojumos, “faktiski ir konceptuāls prototips, kas datēts ar 2012. gadu” un “nav daļa no viņu produktu oficiālā klāsta”.

Tomēr šo populāro apgalvojumu izcelsme patiesībā meklējama Ryanair izpilddirektora Maikla O’Līrija pagātnē, kurš ir pazīstams ar netradicionālu izmaksu samazināšanas ideju ierosināšanu.

Jau 2010. gadā O’Līrijs apsprieda teorētisko koncepciju par “stāvošiem sēdekļiem”, lai maksimāli palielinātu lidmašīnas vietu un piedāvātu ārkārtīgi zemas cenas. Viņš arī 2009. gadā ierosināja ideju par maksas tualetēm uz klāja, kā arī “tauku nodokli”, kas uzliktu papildu maksas pasažieriem ar lieko svaru.

Tomēr šīs idejas tika apspriestas kā joki vai uzmanības piesaistīšanas taktika, un nekādi plāni nekad netika oficiāli izstrādāti.

Vai stāvošie sēdekļi varētu darboties

Lai gan neviena aviokompānija vēl nav apstiprinājusi šo stāvvietu izmantošanu (neskatoties uz sociālo mediju radīto ažiotāžu), teorētiskā koncepcija principā varētu būt īstenojama ļoti īsos lidojumos.

Aviointeriors izstrādātajiem stāvošajiem sēdekļiem jau ir veiktas sākotnējās drošības pārbaudes, un tie ir pierādījuši, ka tie var izturēt ārkārtas nosēšanās apstākļus un ātras evakuācijas prasības, ko nosaka aviācijas regulatori.

Šie testi liecina, ka no drošības viedokļa varētu būt iespējams izpildīt stingros standartus, ko noteikušas tādas aģentūras kā Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūra (EASA).

Galvenā problēma, ar kuru aviokompānijas un ražotāji saskaras, patiesībā ir pasažieru komforts. Pat īsos lidojumos poza, ko pasažieri ieņems uz šiem seglu stila sēdekļiem, rada bažas par diskomfortu, nogurumu un cirkulācijas problēmām.

Tāpat aviokompānijas jau saskaras ar kritiku par sarūkošo vietu kājām un šaurajiem apstākļiem. Stāvošo sēdvietu ieviešana radītu ievērojamu pretreakciju: lai gan aptaujas liecina, ka neliela niša īpaši budžeta ceļotāju varētu izmantot stāvus sēdvietas, ja cenas būtu ārkārtīgi zemas, plašāka sabiedriskā pieņemšana, visticamāk, būtu izaicinājums un ierobežotu aviokompānijas komerciālo dzīvotspēju.

 

Pievienot komentāru