Donalds Tramps uzstāja, ka tikšanās ar Ķīnu par tarifu sarunām ir notikusi, lai gan Pekina noliedz šādas sarunas. Tomēr investori saskatīja tirdzniecības konflikta deeskalācijas pazīmes, jo pasaules akciju tirgi aprīlī atguva lielāko daļu zaudējumu.
ASV prezidents Donalds Tramps ceturtdien paziņoja, ka ASV un Ķīna ir bijušas tirdzniecības sarunās pēc tam, kad Pekina noliedza jebkādas sarunas par tarifiem.
“Viņiem šorīt bija tikšanās,” Tramps sacīja žurnālistiem Baltajā namā tiekoties ar Norvēģijas premjerministru. Tomēr viņš atteicās identificēt iesaistīto Ķīnas pārstāvi, piebilstot: “Nav svarīgi, kas “viņi” ir. Mēs to varam atklāt vēlāk, taču viņiem bija tikšanās šorīt, un mēs esam tikušies ar Ķīnu.”
Iepriekš tajā pašā dienā Ķīnas Tirdzniecības ministrijas pārstāvis He Yadong teica, ka pašlaik starp Ķīnu un ASV nenotiek tirdzniecības sarunas. “Ķīna ir ņēmusi vērā dažus nesenos ziņojumus ārvalstu plašsaziņas līdzekļos,” viņš sacīja preses konferencē. “Kā par ārējo tirdzniecību un ekonomiskajām attiecībām atbildīgā iestāde vēlos uzsvērt, ka pašlaik nenotiek tirdzniecības sarunas starp Ķīnu un ASV. Jebkuri apgalvojumi par Ķīnas un ASV tirdzniecības sarunu progresu ir tikai spekulatīvi un tiem nav faktiska pamata.”
Otrdien Tramps paziņoja par plāniem “būtiski samazināt tarifus Ķīnai, taču tie nebūs nulle”. Šobrīd ASV Ķīnas precēm uzliek 145% importa nodevas, savukārt Ķīna ir atbildējusi ar 125% tarifiem ASV precēm. Pekina ir arī ieviesusi beztarifu pasākumus, tostarp ierobežojumus retzemju metālu eksportam uz ASV un apturējusi lidmašīnu iegādi no Boeing. Wall Street Journal trešdien ziņoja, ka Trampa administrācija apsver iespēju samazināt tarifus Ķīnai līdz 50–65%.
Jautāts par Trampa izteikumiem par iespējamo tarifu samazināšanu, viņš sacīja: “Ja ASV patiešām vēlas atrisināt problēmas, tai vajadzētu ņemt vērā starptautiskās sabiedrības un dažādu vietējo sektoru racionālās balsis, pilnībā atcelt visus vienpusējos tarifu pasākumus pret Ķīnu un censties atrisināt domstarpības vienlīdzīga dialoga ceļā.”
Vēlāk ceturtdien Tramps vietnē Truth Social publicēja: “Boeing vajadzētu nokaunināt Ķīnu par to, ka tā neņem skaisti pabeigtās lidmašīnas, ko Ķīna apņēmās iegādāties. Šis ir tikai neliels piemērs tam, ko Ķīna gadiem ilgi ir darījusi ar ASV…”
Viņš arī rakstīja: “Fentanils turpina ieplūst mūsu valstī no Ķīnas caur Meksiku un Kanādu, kā rezultātā bojā iet simtiem tūkstošu mūsu cilvēku, un labāk apstāties, TAGAD!” Tramps februārī noteica 20% tarifus Ķīnai un 25% Kanādai un Meksikai par fentanila kontrabandu.
Tomēr Trampa acīmredzamā apvērsums attiecībā uz Ķīnas tarifiem un viņa mīkstinātā nostāja pret Federālo rezervju sistēmas vadītāju Džeromu Pauelu izraisīja ralliju pasaules akciju tirgos, kas ceturtdien pieauga jau ceturto tirdzniecības dienu pēc kārtas. Riska noskaņojums šonedēļ piesardzīgi atjaunojās, un visi galvenie globālie indeksi šķita gatavi nedēļu noslēgt uz pozitīvas nots.
Volstrītā tehnoloģiju akcijas vadīja atlēcienu notiekošās uzņēmumu peļņas sezonas laikā. S&P 500 indekss ceturtdien pieauga par 2%, iezīmējot augstāko līmeni kopš 3. aprīļa – dienas, kad Tramps paziņoja par tā dēvētajiem abpusējiem tarifiem. Nedēļu vēlāk viņš piešķīra tarifu apturēšanu uz 90 dienām visām valstīm, izņemot Ķīnu.
Eiropas tirgi uzrādīja īpašu noturību, gan Euro Stoxx 600, gan Vācijas DAX jau otro nedēļu pēc kārtas pieaugot. DAX tagad atrodas tikai par 6% zem visu laiku augstākā līmeņa, kas tika sasniegts martā.
Akcijas visā Āzijā piektdien pieauga. Japānas Nikkei 225 pieauga par vairāk nekā 2%, bet Dienvidkorejas Kospi pieauga par vairāk nekā 1%. Jau ziņots, ka ASV finanšu ministrs Skots Besents ir piedalījies pārrunās ar abām valstīm.
Tikmēr Honkongas Hang Seng indekss pieauga par 1,5%, atmaksājot lielāko daļu no aprīļa zaudējumiem. Ķīnas Tautas banka atkārtoti apliecināja savu apņemšanos saglabāt mēreni brīvu monetāro politiku, lai atbalstītu ekonomikas izaugsmi tirdzniecības spriedzes apstākļos.
Very good https://lc.cx/xjXBQT
Awesome https://lc.cx/xjXBQT
I appreciate the detailed explanation, it helped a lot.