Tramps apsver iespēju samazināt Ķīnas tarifus apmaiņā pret TikTok pārdošanu

ASV prezidents Donalds Tramps ir atklājis, ka viņš potenciāli varētu samazināt tarifus Ķīnai apmaiņā pret tās palīdzību sociālo mediju aplikācijas TikTok, kas pašlaik pieder ByteDance, pārdošanas pabeigšanā.

ASV cenšas panākt, lai TikTok tiktu pārdots pircējam, kas nav ķīnietis, un šis solis ir saistīts ar bažām par valsts drošību. Jo īpaši ASV valdība ir nobažījusies par to, ka Ķīnas valdība, izmantojot šo lietotni, varētu iegūt piekļuvi lielam daudzumam ASV patērētāju personas datu, kā arī, iespējams, izmantot to, lai stiprinātu savu politisko ietekmi ārvalstīs.

Pašlaik ASV ir lielākais TikTok tirgus, kurā ir aptuveni 170 miljoni lietotāju.

“Attiecībā uz TikTok… Ķīnai būs jāspēlē sava loma šajā jautājumā, iespējams, apstiprinājuma veidā, un es domāju, ka viņi to darīs. Varbūt es viņiem piešķiršu nelielu tarifu samazinājumu vai kaut ko citu, lai to panāktu,” trešdien sacīja Tramps.

Tramps piebilda, ka viņš būtu gatavs pagarināt pircēja atrašanas termiņu, kas patlaban noteikts līdz 5. aprīlim. Šis termiņš jau tika pagarināts janvārī.

Baidena administrācija jau iepriekš 2024. gada aprīlī pieņēma likumu par amerikāņu aizsardzību pret ārvalstu pretinieku kontrolētiem lietojumiem, kas pazīstams arī kā likums “TikTok pārdot vai aizliegt”. Pirms Trampa pagarinājuma likums nozīmēja, ka ByteDance līdz 2025. gada 19. janvārim bija vai nu jāpārdod sava daļa TikTok, vai arī jāaizliedz lietotne ASV.

Tramps nesen paziņoja par 25% muitas tarifu importētajām automobiļu detaļām un automašīnām, kas ir ievērojami saasinājis spriedzi globālajā tirdzniecībā. Kamēr nodeva automobiļu importam tiks ieviesta, sākot ar nākamo nedēļu, tarifi automobiļu detaļām sāks piemērot līdz šā gada 3. maijam.

Tramps līdz šim ir noteicis 20 % tarifu visam importam ASV no Ķīnas, kas ir palielinājums salīdzinājumā ar iepriekšējo 10 %, par kuriem tika paziņots februārī. Viņš ir arī noteicis Kanādai un Meksikai 25% tarifus lielākajai daļai importa, vienlaikus draudot arī ES ar lieliem nodokļiem. Šomēnes stājās spēkā 25% tarifs ASV tērauda un alumīnija importam.

TikTok saskaras ar aicinājumiem noteikt aizliegumus visā pasaulē

TikTok saskaras ar arvien biežākiem aicinājumiem noteikt aizliegumus ne tikai ASV, bet arī vairākās citās valstīs. Indija jau 2020. gada jūnijā aizliedza lietotni kopā ar 58 citām ķīniešiem piederošām lietotnēm, lai gan tā tolaik bija lielākais TikTok tirgus. Japāna, Austrālija un Pakistāna arī ir ierosinājušas, ka arī tās vēlētos vai nu aizliegt, vai ierobežot lietotni.

Austrālija 2023. gada aprīlī aizliedza lietotni TikTok visās valdības īpašumā esošajās federālajās ierīcēs, atsaucoties uz drošības apsvērumiem. To pašu ir izdarījušas arī Igaunija, Apvienotā Karaliste un Francija.

Arī Albānija pagājušā gada beigās ieviesa gadu ilgu TikTok aizliegumu, galvenokārt lietotnes iespējamās lomas dēļ vardarbības gadījumos valstī, īpaši jauniešu vidū.

ASV ASV republikāņu līderi ir apsūdzējuši TikTok par palestīniešiem labvēlīga satura, kā arī antisemītiska un pret Izraēlu vērsta satura popularizēšanu. Tomēr lietotne ir noliegusi šos apgalvojumus. Daudzās valstīs ir arī bažas par TikTok ietekmi uz jauniešu garīgo labsajūtu.

Pievienot komentāru