Tramps atliek plašu savstarpējo tarifu plānu, jo pasaules tirgos notiek rallijs

ASV prezidents Donalds Tramps parakstīja prezidenta memorandu par savstarpējiem muitas tarifiem, lai uzdotu savai administrācijai izpētīt šo plānu, piedāvājot laiku sarunām. Pasaules tirgi pēc šī lēmuma pārgāja uz riska palielināšanas režīmu.

Ceturtdien Tramps uzdeva ASV tirdzniecības pārstāvim un tirdzniecības sekretāram izpētīt ierosinātos savstarpējos tarifus.

Izmeklēšana aptvers citu valstu nodevas ASV precēm un ar tarifiem nesaistītus šķēršļus, piemēram, negodīgas subsīdijas, pievienotās vērtības nodokli (PVN) un valūtas maiņas kursus.

Tirdzniecības departamenta vadītājs Hovards Lutniks sacīja, ka pētījumam jābūt pabeigtam līdz 1. aprīlim, kas nozīmē, ka Baltais nams varētu rīkoties nekavējoties pēc tam. Pēc 25 % nodevas tēraudam un alumīnijam un papildu 10 % tarifa Ķīnai šie plašie tarifi būs stingrākie Trampa administrācijas pasākumi.

“Viņi mums uzliek nodokli vai tarifu, un mēs viņiem uzliekam tieši tādu pašu,” Tramps teica preses konferencē Ovālajā kabinetā, ”Neviens nezina, kāds ir šis skaitlis, ja vien neņem vērā katru valsti.” Viņš arī minēja, ka autotransportam, datoru mikroshēmām un farmācijas produktiem tiks piemēroti augstāki tarifi, kas būs “virs” savstarpējiem tarifiem.

Izaicinājumi ES

Gaidāms, ka Baltā nama pētījumos īpaši tiks vērsta uzmanība uz Eiropas Savienības PVN. Tramps ir vairākkārt sūdzējies par negodīgām tirdzniecības attiecībām starp ES un ASV.

Saskaņā ar ASV Tautas skaitīšanas biroja datiem 2024. gadā abu pušu savstarpēji tirgoto preču vērtība sasniedza 1,3 triljonus ASV dolāru (1,24 triljonus eiro), bet Amerikas deficīts tika reģistrēts 267 miljardu ASV dolāru (255 miljardu eiro) apmērā. Tomēr ES iepriekš norādīja, ka bloks no ASV importē vairāk pakalpojumu.

Pēc ieviešanas savstarpējie tarifi visvairāk skars Eiropas farmācijas nozari. Saskaņā ar ASV Tirdzniecības skaitīšanas biroja datiem 2024. gadā ASV importēs farmācijas produktus 127 miljardu ASV dolāru (121,4 miljardu eiro) vērtībā. GLP-1 svara samazināšanas līdzekļi veidoja lielāko daļu no importa no ES uz ASV, kur nozīmīga tirgus daļa piederēja Novo Nordisk uzņēmumam Wegovy.

Turklāt tiks būtiski ietekmēti arī Eiropā ražoti transportlīdzekļi, jo Baltais nams atsaucās uz negodīgu tirdzniecības un nodokļu praksi starp abām ekonomikām. Tramps arī aicināja ES iegādāties amerikāņu munīciju, lai saglabātu NATO aliansi.

Trampa kavēšanās ar atbildes tarifu piemērošanu līdztekus Trampa un Putina sarunai, kuras mērķis bija izbeigt Ukrainas konfliktu, virzīja Eiropas akciju tirgus atkal kļūt par pasaules lielāko biržu līderiem.

Ceturtdien Euro Stoxx 600 pieauga par 1,1 % un Vācijas DAX pakāpās par vairāk nekā 2 %, sasniedzot jaunu rekordaugstu līmeni. Gan eiro, gan Lielbritānijas sterliņu mārciņas kurss attiecībā pret dolāru pieauga, ņemot vērā iespējamo trīs gadus ilgušā militārā konflikta starp Krieviju un Ukrainu izbeigšanos. Tomēr Eiropas līderi no Lielbritānijas, Francijas un Vācijas paziņoja, ka viņiem ir jāpiedalās jebkādās turpmākajās sarunās.

Uz Volstrītas trīs etalona indeksi – Dow Jones Industrial Average, S&P 500 un Nasdaq – noslēdzās augstāk. ASV dolāra indekss vājinājās pēc ASV valdības obligāciju peļņas likmju krituma, tādējādi paaugstinot metālu cenas. Zelta cenas pēc īsas vienas dienas atkāpšanās turpināja augt, pirms divām dienām tuvojoties visu laiku augstākajām vērtībām.

COMMENTS

Pievienot komentāru