Viss par kukaiņu mācītāju

Vēstures otrdienā, 5.novembrī plkst.17:30 Livonijas ordeņa pilī entomologs Kristaps Vilks stāsta par kādreizējo Puzes draudzes mācītāju Heinrihu Kavalu.

Šogad 220 gadu aprit zinātniekam entomologam un Puzes draudzes mācītājam Johanam Heinriham Kavalam (1799 – 1881).

Rakstnieks Herberts Dorbe savā apcerējumā par radošajiem Ventspils puses ļaudīm “Ventas gaitnieki” min, ka “Heinrihs Kavals dzimis Jelgavā rokpeļņa ģimenē. Pēc Jelgavas ģimnāzijas beigšanas Kavals studējis Tērbatā teoloģiju, pēc tam devies ceļojumā pa Eiropu, apmeklējis Vāciju, Franciju, Šveici, Itāliju.

Parīzes universitātē studējis ķīmiju un fiziku. Pēc atgriešanās dzimtenē 1835.gadā sācis strādāt par mācītāju Puzē, kur vietējie iedzīvotāji iesaukuši viņu par “kukaiņu mācītāju”. Kavals sarakstījis un publicējis daudzus pētījumus par zooloģiju, botāniku, mineraloģiju. Darbi publicēti Krievijā un ārzemēs vācu un franču valodā. Heinrihs Kavals bijis 31 zinātnisku biedrību biedrs, viņam bijusi plaša korespondence ar Rietumreiropas zinātniekiem. Viņam bijusi plaša insektu un bagātīga minerālu kolekcija.” Piemēram, ap 10 000 eksemplāru plaša kukaiņu kolekcija.

Kolekcijas pēc viņa nāves nodotas Tērbatas Dabaszinātnieku biedrībai. Par Heinriha Kavala atstāto mantojumu entomoloģijā 5.novembrī plkst. 17.30, Livonijas ordeņa pilī Vēstures otrdienā stāstīs LU bioloģijas fakultātes pasniedzējs, entomologs Kristaps Vilks.

Ziņas par Kavala pētītajiem kukaiņiem var atrast arī šeit: Entomoloģijas piezīmes no Kurzemes https://www.nhm.ac.uk/resources/research

Ieeja – bez maksas

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru