AS “Sadales tīkls” Enerģētikas muzejam nodod 403 vēstures eksponātus

Lai saglabātu elektroapgādes vēstures liecības un tās varētu aplūkot ikviens interesents, AS “Sadales tīkls” Enerģētikas muzejam nodod 403 vēstures eksponātus, tajā skaitā 229 vēsturiskos elektroenerģijas skaitītājus. Īpaši interesanti un reti kolekcijas eksemplāri ir trīs Latvijā lietoti priekšapmaksas elektroenerģijas skaitītāji, unikāla elektromontieru instrumentu soma un 20. gadsimta sākumā Vācijā izgatavotais Clemens Riefler pulkstenis, kurš vēl šodien nav zaudējis savu augsto precizitāti.

Latvenergo koncerna un AS “Sadales tīkls” korporatīvās sociālās atbildības prioritāte ir elektroapgādes industriālā mantojuma pētniecība, popularizēšana un saglabāšana nākamajām paaudzēm, tādēļ šonedēļ AS “Sadales tīkls” vairākus desmitus gadu uzturēto ekspozīciju ar 403 vēstures priekšmetiem nodod Latvenergo koncerna Enerģētikas muzejam. Kolekciju veido 229 vēsturiskie elektroenerģijas skaitītāji, vēsturiskie mērinstrumenti, unikāla elektrisko tīklu releju aizsardzības dienesta montiera instrumentu soma ar instrumentu komplektu un 20.gadsimta sākumā uzņēmuma Clemens Riefler izgatavotais sienas mehāniskais pulkstenis ar svārstu.

Vācu uzņēmuma Clemens Riefler izgatavotais sienas mehāniskais pulkstenis ir viens no vērtīgākajiem šīs kolekcijas eksponātiem. Sākotnēji uzņēmums ražoja augstas precizitātes un ergonomiskuma cirkuļus, kurus par labākajiem atzina profesionāļi visā pasaulē, un vēlāk uzņēmums uzsāka metroloģiski precīzu pulksteņu izgatavošanu, kurus augstās precizitātes dēļ uzstādīja pasaules nozīmīgākajās observatorijās un metroloģijas iestādēs. Šādi augstas precizitātes pulksteņi tika izgatavoti līdz 1965.gadam un AS “Sadales tīkls” ir lepns, ka uzņēmuma īpašumā ir viens no 635 izgatavotajiem pulksteņiem.

Savukārt elektroenerģijas skaitītāju kolekcija pilnvērtīgi atspoguļo Latvijā izmantoto skaitītāju vēsturi no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām. Tehnoloģiju attīstība elektroenerģijas uzskaitē ir ļoti dinamiska un, ja pirms desmit gadiem mājsaimniecībās par jaunumu tika uzskatīts skaitītājs ar elektronisko displeju, tad šobrīd jau aptuveni pusmiljonam klientu Latvijā ir uzstādīti viedie elektroenerģijas skaitītāji, kuri pēc vairākiem gadu desmitiem arī būs vēstures apliecinājums.

Enerģētikas muzeja vadītāja Ina Lastovecka: “Metroloģijas laboratorijas elektroenerģijas skaitītāju kolekcija ir vērtīgs papildinājums ne vien Enerģētikas muzeja krājumam, bet arī bagātinās Latvijas Nacionālo muzeju kopkrājumu, atspoguļojot divu gadsimtu Latvijas enerģētikas vēsturi. Ņemot vērā, cik strauji mainās mūsdienu tehnoloģijas, kolekcijas jaunākie eksponāti ar katru gadu kļūs interesantāki”.

AS “Sadales tīkls” Metroloģijas laboratorijas vadītājs Sergejs Ļaskevičs: “Metroloģijas laboratorija Šmerļa ielā 1, Rīgā, atrodas jau 20 gadus un šajā laikā uzņēmuma darbinieki ir saglabājuši vairāk nekā 200 reti sastopamus skaitītājus, no tiem izveidojot ekspozīciju. Unikāli eksemplāri ir trīs priekšapmaksas elektroenerģijas skaitītāji, kuru korpusā ir iebūvēts lodziņš monētas ievietošanai. Lai lietotu elektrību, cilvēkam vispirms bija jāiemet monēta. Kad elektrība samaksātās naudas summas vērtībā bija izlietota, tās piegāde tika pārtraukta. Šāds priekšapmaksas norēķinu veids atsevišķās Eiropas valstīs vēl ir saglabājies arī mūsdienās, tomēr tam tiek izmantotas jau digitālās tehnoloģijas. Apzinoties mūsu kolekcijā esošo vēstures liecību nozīmi un vērtību, nododam šos eksponātus Enerģētikas muzejam.”

Lielākā vēsturisko elektroenerģijas skaitītāju kolekcijas daļa ir eksponēta AS “Sadales tīkls” Metroloģijas laboratorijā Šmerļa ielā 1, Rīgā, kuru var apskatīt, iepriekš piesakoties un sūtot pieteikumu uz e-pastu [email protected], savukārt Enerģētikas muzeja ekspozīcijā Ķeguma prospektā 7/9, Ķegumā, Ķeguma novadā, ikviens interesents var apskatīt unikālos priekšapmaksas elektroenerģijas skaitītājus un Clemens Riefler pulksteni. Muzejs ir atvērts apmeklētājiem katru dienu no pulksten 9.00 līdz 17.00. Muzeja apmeklējums ir bezmaksas.

Apmeklētāju  grupām, kurās ir 10 un vairāk dalībnieku lūdzam iepriekš pieteikties, aizpildot ekskursiju pieteikuma anketu, izmantojot https://www.latvenergo.lv/lat/energetikas_muzejs/piesakies_apmeklejumam/.

Pievienot komentāru