Klienti ASV martā palielināja iepirkšanos, mazumtirdzniecības apjomiem pieaugot par 1,4% salīdzinājumā ar mēnesi, kas ir augstākais pieaugums pēdējo divu gadu laikā.
Neskaitot pārdošanu auto dīleros, kopējais apjoms pieauga par 0,5%, liecina trešdienas Tirdzniecības departamenta dati.
Pārdošanas apjoms pie automašīnu tirgotājiem pieauga par 5,3%, bet elektronikas mazumtirgotāji reģistrēja pieaugumu par 0,8%. Sporta preču mazumtirgotāji palielinājās par 2,4%, bet pārtikas preču veikali piedzīvoja pieaugumu par 0,1%.
Tikmēr apģērbu un aksesuāru veikalos pārdošanas apjomi pieauga par 0,4%, tiešsaistes mazumtirgotāji uzrādīja 0,1% pieaugumu, bet restorānos – par 1,8%. Atkāpjoties no tendencēm, mēbeļu un mājas iekārtojuma preču veikali uzrādīja 0,7% kritumu.
Mazumtirdzniecības pirkumu vērtība martā salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu pieauga par 4,6%.
Ikmēneša pieaugums liecina, ka patērētāji centās iegādāties noteiktas preces, īpaši automašīnas, pirms prezidenta Donalda Trampa tirdzniecības tarifu stāšanās spēkā.
ASV 3. aprīlī ieviesa 25% tarifu importētajām automašīnām, savukārt nodevas automašīnu detaļām ir paredzētas līdz 3. maijam. Tas varētu palielināt cenas patērētājiem par tūkstošiem dolāru.
Šīs nedēļas sākumā prezidents Tramps tomēr ierosināja, ka šos pienākumus varētu mainīt, lai palīdzētu autoražotājiem pārcelt ražošanu atpakaļ uz ASV. Analītiķi atzīmē, ka Trampam tomēr būs grūti pārdot ražotājus, jo īpaši viņa tirdzniecības politikas nepastāvīgās dabas dēļ.
Marta mazumtirdzniecības steiga, visticamāk, ir saistīta arī ar citiem ASV administrācijas tarifiem. Prezidents Tramps ir uzlicis 145% nodevu daudziem importa produktiem no Ķīnas, lai gan nodevas Ķīnas elektronikai ir uz laiku apturētas.
Aprīļa sākumā Tramps arī atklāja virkni tā saukto “savstarpējo” tarifu citām valstīm, no kuriem daudzas ir atceltas uz 90 dienām, atstājot 10% bāzes nodevu precēm no šīm valstīm.
Savukārt precēm no Kanādas un Meksikas tiek piemēroti tarifi līdz 25%, bet importētais tērauds un alumīnijs tiek aplikti ar vienādu likmi.
Mazumtirdzniecības apjomi netiek pielāgoti inflācijai, kas nozīmē, ka šie skaitļi turpmākajos mēnešos varētu mākslīgi pieaugt, jo tarifi sadārdzina preces, pat ja ASV patērētāji pērk mazāk.
Such a useful guide. Bookmarking this for later!
Great perspective. I hadn’t thought about it that way!